avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 813 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... CASS venituri din 2007 si 2008
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

CASS venituri din 2007 si 2008

Later edit: Ma refeream la CASS
In urma cu 5 ani, in 2007 si 2008 m-am inscris la pensii private, ca sa inscriu oameni la randul meu pt pensiile private. Totul a fost legal, am fost inscris cu acte, in 2009 cred mi-au venit niste taxe pe care trebuiau sa le platesc, impozite din ce imi amintesc, si am crezut ca asta este tot. La inceputul anului mi-au venit alte foi acasa, in care mi s-a spus ca trebuie sa ma prezint la CASS pt a il plati si pe acesta pt anii 2007-2008. Am fost intai la mine in oras si am intrebat cat ar trebui sa platesc, si mi s-a spus ca ar trebui sa platesc 5,5% din suma castigata, care nu ar fi insemnat foarte mult, deoarece am reusit sa strang 3 adeziuni, 2 in 2007 si 1 in 2008( in total 200 si ceva de lei). Ma duc la CASS ca sa vad exact cat am de platit, si, stupoare, mi se spune ca am de platit 800 de lei, 350 pt 2007 si 350 pt 2008 si penalizari( mi s-a explicat ca se ia un an intreg, sau ceva de genul, si chiar daca am facut doar 100 de lei pe an, trebuie sa platesc 350).
Va rog sa imi spuneti daca a mai trecut cineva printr-o situatie asemanatoare si daca se poate ceva pentru a nu plati aceasta suma.
Ultima modificare: Joi, 18 Aprilie 2013
burebista7, utilizator
Cel mai recent răspuns: Lucian Huzum , Consilier juridic 12:36, 23 Aprilie 2013
Nu se poate face nimic, pentru veniturile realizate din orice sursă cel care le obţine are obligaţia de plată a contribuţiilor sociale. Dacă nu plătiţi se vor lua măsuri de executare silită.
Aveţi în vedere că există probabilitatea ca pentru contribuţiile datorate 2007 să fi intervenit termenul de prescripţie (5 ani începând cu 1 ianuarie a anului următor celui în care s-au născut, adică 1 ianuarie 2008), aceasta în condiţiile în care nu a fost întrerupt acest termen.
Multumesc pentru raspuns...mentionez ca foaia a ajuns la mine in decembrie 2012...se mai considera ca au trecut 5 ani sau trebuie sa platesc toata suma? Cui ar trebui sa ma adresez, pentru a vedea daca acea suma a fost prescrisa?
Dacă comunicarea a ajuns în decembrie 2012 înseamnă că a întrerupt cursul prescripţiei şi veţi lua în calcul şi datoria pentru anul 2007.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Plata la cas burebista7 burebista7 Buna ziua, nu stiu daca este forumul bun unde postez. In urma cu aproape 5 ani, in 2007 si 2008 m-am inscris la pensii private, ca sa inscriu oameni la randul ... (vezi toată discuția)
Plata la cas pt pensiile private din 2007-2008 burebista7 burebista7 Buna ziua, nu stiu daca este forumul bun unde postez. In urma cu aproape 5 ani, in 2007 si 2008 m-am inscris la pensii private, ca sa inscriu oameni la randul ... (vezi toată discuția)
Plata cas pentru pfa in 2014 pentru anii 2007, 2008, 2009 _bogdan _bogdan Buna ziua, sotia mea a deschis in 2007 un PFA de traducator autorizat, pentru ca am avut niste oferte de traduceri in anul respectiv. In anii 2008 si 2009 ... (vezi toată discuția)