Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... daune
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

daune

Buna ziua! Va rog frumos sa-mi spuneti si mie ce e de facut in urmatoarea situatie. Intr-un proces de partaj, una dintre parti a influentat material parerea si demersurile facute de catre judecatoare, astfel incat in recurs, dosarul a fost trimis a instanta de fond pt.rejudecare, insa dosarul a fost preluat de aceiasi judecatoare.Din cate stiu eu respectiva este incompatibila sa ma judece acel dosar, insa cu buna stiinta (chiar daca nu se poate dovedi) aceasta nu s-a abtinut de la rejudecare.Cealalta parte, in necunostinata de cauza si-a dat seama mai tarziu de acest fapt si a recuzat-o insa a cheltuit mai multe sume de bani pt.noi expertize, etc.Avand in vedere ca judecatoarea respectiva, in alt dosar a fost acuzata si condamnata pt infractiune de luare de mita, partea ce a cheltuit alti bani pt ''aceiasi treaba'' ar putea sa ceara recuperarea lor in temeiul faptului ca ea nu s-a abtinut de la judecarea cauzei? VA MULTUMESC MULT!
~ Conținut șters la cerere ~
Dosarul a fost solutionat in fond de catre judecatoare, apoi s-a facut recurs si dosarul a ajuns din nou la instanta de fond, la aceiasi judecatoare care a solutionat in fond.Ideea este ca ea stia ca nu are voie sa mai judece desi nu a facut-o.Ceea ce ma intereseaza este daca ar putea fi pornita o actiune impotriva ei prin care sa se recupereze noile cheltuieli ocazionate cu solutionare din nou de catre ea a respectivului dosar.Ea a rejudecat cauza, pana ce partea si-a dat seama sa o recuzeze.E posibil sa uite ca a mai judecat o data???????????
In mod normal era ca judecatoarea care a mai judecat odata fondul sa se abtina.

Partea trebuia ca la primul termen al procesului rejudecat sa o recuze.

Daca considerati ca exista cauze de nelegalitate ale incheierilor de sedinta si/sau ale sentintei civile pronuntata aveti dreptul sa le contestati cu recurs.
Partea nu a stiu ca nu e normal ca judecatoarea sa mai judece o data.A recuzat-o ulterior.Va multumesc pt raspuns!!!! Sarbatori Fericite!!!!!!!!!!!!!!