avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 912 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Proba video: infractiune
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Proba video: infractiune

Salut tuturor.
O situatie: merg la cumparaturi intr-un hipermarket (insotit), ma plimb vreo doua ore pana umplu cosul cu ce imi trebuie. Intre timp la raionul de electronice, imi fac cu ochiul o pereche de casti audio in valoare de 29 lei; haos in magazin...pe parcurs ma descotorosesc de cutia lor...merg la casa, platesc produsele de 130 lei #-o nu imi zice nimeni nimic.

Ma panichez si intru inapoi sa le las la locul lor, fara cutie care nu mai era de gasit.
Cumparaturile le-am platit cu bonuri de masa, deci ar fi identificabil.
Ca le-a luat altcineva in aceeasi seara sau din cauza cutiei, consider ca tot le-am facut dauna...

Va multumesc pentru timpu' acordat!
Cel mai recent răspuns: Consecinte , utilizator 20:26, 26 Decembrie 2012
Consecinte a scris:

Trebuie sa plec din oras pentru o saptamana. Intrebarea mea de fapt e daca ar trebui sa raman acasa ptr o vizita de la Politie...

Imi cer scuze ptr inconsistenta si va multumesc inca o data.


In magazinele mai mari doar dupa anumite inventare se vad lipsurile de orice fel ! In cazul in care se face in inventar si se constata intr-adevar lipsa,se vor face revizulizari la sistemul video,si asa mai departe ! Este posibil sa fiti chemat la Politie,insa va mai trece un timp pana atunci,va dati seama ca ei trebuie sa urmeasca fiecare client care a fost in zona cu pricina...cat si traseul pana la casa de marcat,extrasele de pe facturi/bonuri,etc.
M-am intors a 2-a zi si am cumparat castile; cred ca sunt aceleasi pe care le desfacusem...
Ca sa fie si mai dubios, codul de bare nu era recunoscut de casele de marcat, asa incat am facut bon de comanda...

In caz de incurcaturi, din ce am mai citit, la mine ajunge doar decizia (finalul) dosarului :|
Mentionez ca am decat amenzi de circulatie si o amenda de incalcare a L61/1991 art. 3, daca ar conta intr-un asemnea caz.

Imi pare rau ca va solicit in astfel de probleme.

Sanatate!
Ultima modificare: Miercuri, 26 Decembrie 2012
Consecinte, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cateva intamplari neplacute la hypermarket Arianna27 Arianna27 Si eu am avut parte de cateva neplaceri legate tot de acest magazin numit \"Auchan\".Si anume unul dintre ele avand legatura tot cu agentii de paza.Fiind o ... (vezi toată discuția)
Consumarea produselor în supermarket înainte să fie achitate poate fi considerată furt? am fost amenințat cu poliția din acest motiv, deși am pus produsul înapoi coș după ce l-am desfăcut Valentim.77 Valentim.77 Bună ziua. Zilele trecute am fost pus intr-o situatie putin jenanta. Eram cu sotia si cu copilul la cumparaturi, celui mic i sa facut sete asa ca am deschis o ... (vezi toată discuția)