Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Unde pot da in judecata Comuna, pentru anulare ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Unde pot da in judecata Comuna, pentru anulare Hotarare CL

Prin HG/2002 primaria a trecut in domeniu public o suprafata de teren din gradina casei. Prin sentinta CA din 2004 si decizia ICCJ ramasa irevocabila se anuleaza HG 2002. Primaria in 2009 in baza HCL trece acelasi teren, din HG/2002 anulata, l in domeniu privat si incheie un contract de concesiune cu o persoana fizica. Cum si unde pot da in judecata unitatea administrativ teritoriala pentru anulare HCL si contract de concesiune?
Precizez ca nu detin acte de proprietate, terenul se afla in zona de munte unde nu a fost luat de stat dar, inca din 1900 bunicii, tatal si eu care sunt unicul mostenitor sunt inregistrat la primarie cu terenul, il folosesc neintrerupt si au fost si sunt platite la zi taxele.
La tribunalul in raza caruia se afla autoritatea parata, dupa parcurgerea procedurii prealabile.
Buna ziua!

Anularea hotararii se solicita judecatoriei de pe raza locului unde se gaseste terenul in cauza.

Succes!
este cumva prescriptibila