Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... proces divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

proces divort

Va rog sa-mi dati niste informatii cu privire la un proces de divort ce se va judeca in aceasta luna.
Se cere desfacerea casatoriei de catre unul dintre soti din culpa ambilor soti,fara cheltuieli de judecata,
si revenirea sotiei la numele purtat anterior.Din casatorie au rezultat 2 copii majori.
Problema este ca unul dintre soti,sotia, nu se poate prezenta la proces intrucat se afla in strainatate,intr-un
stat membru UE si nu are resedinta in acest stat.
As dori sa va intreb ce va pronunta instanta in acest caz,se poate acorda un nou termen pentru judecarea cauzei
in prezenta ambilor soti sau se poate judeca si in lipsa unuia dintre ei si care sunt consecintele asupra
sotului care nu e prezent.Deasemeni as vrea sa stiu care va fi situatia bunurilor comune.Mentionez ca sotiii au
avut o contributie egala pe timpul casatoriei.
Va multumesc anticipat si astept raspunsul dumneavoastra.
Sotia, care este in starinatate, ce calitate are in proces? Reclamant sau parat? Daca Este reclamant trebuie sa se prezinte personal in instanta sau sa imputerniceasca prin procura o persoana sa o reprezinte in fata instantei de judecata (deoarece ea are resedinta in strainatate). Daca nu face acesy lucru , cererea va fi respinsa ca nesustinuta.
Daca are calitatea de parat, nu este obligatoriu sa es prezinte in instanta.
In legatura cu bunurile comune , acestea se partaja, stabilindu-se lotul fiecarui sot.
daca se doreste sa se divorteze prin acord,bine ar fi ca paratul sa imputerniceasca pe cineva prin procura speciala sa il reprezinte in divort( dosar nr-judecatoria) iar acea persoana impreuna cu dovada ca are resedinta in strainatate il poate reprezenta in divort.
In cazul in care nu doreste sa termine repede, nu este obligatorie prezenta, reclamanta putand uzita de cealalta cale a divortului pe drept comuna in care va audia si doi martori. Daca persoana care este in strainatate este reclamant, este obligatorie prezenta fie personal, fie prin reprezentat( imputernicit cu procura speciala) astfel cererea va fi respinsa.
Partajul se poate solutiona fie odata cu divortul printr-o tranzactie( sunt instante care iau act de tranzactie impreuna cu divortul) fie printr-o cerere separata dupa ce hotararea de divort ramane definitiva.Este bine in schimb sa incercati sa impartiti bunurile pe calea unei tranzactii ,astfel evitati mai multe costuri si timp pierdut.Daca nu va intelegeti se va ajunge la expertize etc.
Imi cer scuze ca nu m-am facut inteles de la inceput.
Va mai retin atentia inca o data.sotul a inaintat cererea de divort,este reclamant.
Citatia de prezentare in fata instantei de fond pentru sotie,parata, a venit insotita de o copie de pe cererea de divort inaintata instanteia de catre sot.
In cerere sunt stipulate urmatoarele:
-desfacerea casatoriei din culpa comuna a celor doi soti
-revenirea sotiei la numele purtat anterior
-motivul invocat este despartirea in fapt( de aproape 2 ani)
-nu se solicita cheltuieli de judecata
-nu se face referire la partajarea bunurilor comune(exista posibilitatea ca cerere de parajare sa fie introdusa separat in acelasi timp cu cererea de divort?).
Sotia se afla in afara granitelor, e plecata de 2 ani.nu are acte de niciun fel in tara respectiva.
Aceasta nu se poate prezenta la proces.
As dori sa stiu ce va pronunta instanta,in cat timp se poate solutiona cauza?
Care este modolitate cea mai convenabila(cheltuieli minime) de partajare a bunurilor(mi-ati spus tranzactia,ce implica?,carei institutii trebuie sa i se adreseze?)Din cate am citit am inteles ca partajare cea mai convenabila se face pe cale judecatoreasca,evitand cheltuielile acordate unui notar.
Ipotetic - In situatia neprezentarii sotiei pentru judecarea cererii de partaj,cand exista probe clare(inscrisuri) ca cei doi soti au avut venituri asemanatoare si o contributie similara poate sotul sa obtina o cota parte mai mare de 50% ,chiar daca are un avocat bun?
Exista posibilitate ca instanta se respinga cererea pe motiv ca e nefondata(am facut mentiunea ca
sotia e plecata de 2 ani,sotul sustine ca sunt despartiti in fapt ,cum se poate dovedi acest lucru,constituie un motiv intemeiat de divort?).
Daca sotia se afla in afara granitelor si instanta va pronunta, pe langa altele, si revenirea la numele purtat anterior
care sunt consecintele pentru sotie ,cartea de identitate trebuie schimbat ,in ce termen?in cat timp de la pronuntarea hotararii se fac modificarile in registrele autoritatilor competente cu tinerea evidentei populatiei?,daca nu e schimbata mai poate calatori pe baza ei.actele incheiate sunt lovite de nulitate absoluta?cui se poate adresa in statul respectiv?carei autoritati?
Va multumesc anticipat si sper ca nu v-am deranjat prea mult cu seria aceasta de intrebari.