avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1698 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... indemnizatie crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

indemnizatie crestere copil

buna ziua.Am si eu o intrebare in legatura cu icc......daca prenatalul meu s-a terminat (cele 126 zile) pe data de 15 mai 2012,eu nascand de 25 februarie 2012,cu ce data trebuie sa ma intorc la serviciu eu alegand sa stau 2 ani acasa (mentionez ca sefa mea mi-a dat decizia de suspendare a contractului de munca pana pe data de 15 mai 2014-adica exact 2 ani de la data terminarii prenatalului).???
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 19:28, 26 Decembrie 2012
In acest caz, CCC se termina pe data de 25.02.2014, revenirea efectiva la munca facandu-se cu data de 25.02.2014 .. durata CCC se calculeaza de la data nasterii copilului.
1. Daca ati nascut pe data de 25.02.2012 atunci indemnizatia pentru CCC se va plati inclusiv in ziua de 25.02.2014 cand copilul implineste 2 ani.

2. Incepand cu data de 26.02.2014 inceteaza plata indemnizatiei pentru CCC si cu aceasta data reluati activitatea.

3. Din OUG 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor:

Art. 16
(1) Dreptul la indemnizațiile prevăzute la art. 2 alin.(1), respectiv la art.5 și art.9 alin.(4) și (5) încetează cu ziua următoare celei în care:

a) copilul a implinit varsta de un an sau, dupa caz, 2 ani, respectiv de 3 ani, in cazul copilului cu handicap;
...
4. Spuneti angajatorului sa modifice decizia de suspendare a CIM.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediu crestere copil, restructurare, indemnizatie bebe2 bebe2 Buna ziua, Vin cu cateva intrebari: Ma aflu in concediu pt crestere copil de pana la 2 ani si primesc o indemnizatie de 1200 ron. Daca sunt insarcinata si ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie copil danel76 danel76 buna ziua.am si eu o intrebare copilul meu sa nascut pe 12.06.2011 si pe data de 1.09.2011 am bagat actele pt indemnizatie de copil(prenatalul)pt 2 ani de zile ... (vezi toată discuția)
Interpretare ultima luna de icc (indemnizatie crestere copil) andreea-deea andreea-deea Daca un copil s-a nascut pe 11 Iulie 2013 si unul din parinti este in ICC pana la varsta de 2 ani a copilului, cand trebuie acel parinte sa faca incetarea ... (vezi toată discuția)