Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Faliment ...
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Faliment ...

Buna , am o S.C care a adunat niste datori la finante in anul 2008 datori rezultate din facturarea unor materiale catre o societata care la cateva zile dupa ce am obtinut la tribunalul comercial 2 sentinte definitive si irevocabile impotriva acestei societati (care era obligata la plata materialelor )a intrat in procedura de insolventa , declaranduise falimentul , find radiata ulterior de la registru ... neincasand nici un leu de la lichidatorul acelei societati , cu toate ca am contestat o licitatie, contestatie pe care am si castigato si sa dispus ca bani sa mearga la masa credala , bani care au ramas pentru cheltuieli la lichidator .... in 2012 datoria ce o aveam pe societatea mea catre finante de la aproximativ 45.000 lei a ajuns la 300.000 cu penalitati .. drept urmare mi sa cerut si mie falimentul de catre finante ... iar lichidatorul care a fost stabilit pentru societatea mea a ales procedura simplificata fara a se consulta cu mine sau sa verifice creantele si debitele pe care le am de recuperat . cu toate ca am demonstrat cu acte contabile ca aceea datorie catre finante e doar de 45.000 lei si ca se datoreaza neincasari de la o societate care e radiata de la registru comertul ca urmare ar trebui sa recuperez tva-ul si nu sa-l platesc ... plus ca mai aveam pe rolul unei judecatori un proces pentru a recupera o alta creante de la o alta societate in valoare de peste 33.000 eur o data cu intrarea in insolventa nu mai aveam drept legal de a reprezenta societatea (mea) in instanta iar lichidatorul judiciar care reprezenta societatea a trimis un inscris din care reiese ca nu il mai intereseaza sa recupereze creanta.... pe motiv ca a ale procedura simplificata si se va declara falimentul, lucru care sa si intamplat ... motiv pentru care mi sa atras si raspunderea"asociatului" pentru suma de 70000 lei...

Din punctul meu de vedere mie mi sa cerut falimentul ilegal ...
Ce s-ar mai putea face ?
Instanta s-a pronuntat asupra cererii de intrare in faliment, respectiv in procedura simplificata?
Intrarea direct in faliment se face numai daca sunt indeplinite anumite conditii, a se vedea art. 1 alin. 2 din legea nr. 85 / 2006, ori din ceea ce spuneti dumneavoastra nu erau intrunite aceste conditii ... Societatea nu a formulat intampinare impotriva cererii organului fiscal de intrare in procedura simplificata, este foarte ciudata situatia expusa de dumneavoastra, adica se putea face ceva la fiecare moment al actiunii de intrare in procedura insolventei ...
Daca instanta s-a pronuntat asupra deschiderii procedurii de faliment, administratorul nu a facut nimic, societatea nu a reactionat, nu a uzat de caile de atac?

nu am avut cunostinta despre termenul de judecata pentru deschiderea proceduri de intrare in insolventa... am aflat abia cand era deja numit un lichidator judiciar , care a intocmit procedura fara ma ma notifice la punct de lucru ... singura notificare a facut-o la sediul social , iar cand am aflat mai erau doar cateva zile pana la termenul de judecata la care el ceruse procedura simplificata, iar pe motiv ca nu i-am dus actele cand am fost notificat de el cu toate ca am ajuns la el cu aproximativ 5 zile inainte de termenul de judecata cu toate actele a refuzat sa mi le primeasca , iar la termenul de judecata m-am dus in sala cu actele in brate si i-am explicat judecatorului sindic situatia... ulterior ma chemat sa imi faca procesul verbal de predare primire a documentelor dar a ramas pe procedura simplificata ...
Ia act de faptul că practicianul în insolvenţă şi-a manifestat intenţia de a formula cerere de antrenare a răspunderii în temeiul prevederilor art.138 aliniatul 1 litera a şi e din Legea nr.85/2006. Încuviinţează cererea de amânare formulată de către reprezentantul lichidatorului judiciar
Prorogă soluţionarea cererii de închidere a procedurii formulată de lichidatorul judiciar. Stabileşte termen pentru examinarea stadiului procedurii pentru data de 29 noiembrie 2012, pentru când lichidatorul judiciar va analiza documentele financiar-contabile ale debitoarei, va completa raportul cauzelor şi împrejurărilor care au dus debitoarea la starea de insolvenţă şi va analiza împrejurarea dacă în patrimoniul debitoarei mai există sau nu bunuri.
Iar pe 29 respinge contestatia formulata de finante ... si dispune radierea ...
ceea ce ma deranjeaza e faptul ca, creeantele care le are de recuperat societatea sunt de peste cel putin 5 ori mai mari decat datoriile existeante chiar si cu penalitati.
iar din codul fiscal reiese ca sunt scutit de plata tva-ului in cazul in care firma la care facturam intra in faliment ...iar in cazul in care eu as fi scutit la data respectiva de acel tva nu as mai fi in aceasta situatie...
AndreiLRX, utilizator
~ Conținut șters la cerere ~
Situatia dumneavoastra este inaintata procedural, adica se puteau face anumite lucruri la timpul lor, acum este foarte tarziu si este practic imposibil. Incercati sa mai faceti ceva in caile de atac, aceasta daca mai sunteti in termene.