Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... cate copii se pot atasa unei cereri pt. deschidere ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

cate copii se pot atasa unei cereri pt. deschidere actiune judecatoreasca?

va rog sa-mi spune-ti cate copii(minim-maxim)pot sa anexez
unei cereri pt.deschiderea unei actiuni judecatoresti
sau este obligatoriu sa aduc
inscrisuri la urmatoarele termene?(consider ca e pierdere
de timp sa astept 4-5 saptamani pentru a putea
depune copii la dosar,din moment ce detin toate actele.
cu respect,
iată, ce zice C.proc. civ. cu privire la întrebarea dvs.
Art. 113. - La cererea de chemare în judecată se vor alătura atâtea copii de pe cerere câți pârâți sunt.
(+1 pt. instanță)

Daca mai multi parati au un singur reprezentant sau daca paratul are mai multe calitati juridice, se va comunica o singura copie de pe actiune si de pe inscrisuri si se va inmana o singura citatie.
Dacă NU le veți depune pe toate odată, instanța NU are ce să le anexeze la Citația fiecăruia, vi se va pune în vedere de către instanță să le depuneți până la următorul termen și urmează alt termen : o pierdere inutilă de timp.
In completarea postarii anterioare: daca nu va conformati dispozitiei instantei de a depune copiile necesare, atentie! - cu mentiunea inscrisa pe fiecare ca sunt "conform cu originalul", actiunea initiata de dumneavoastra poate fi suspendata.