Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... vacanta
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

vacanta

am divortat de 10 ani ,m-am recasatorit vreau sa plec in vacanta in spania ,minorul imi este incredintat mie cu decizie judecatoreasca definitiva si irevocabila ,avem dubla cetatenie romana-maghiara ,nu am facut nici un pasaport ,intrebarea mea este .trebuie sa am consintamintul fostei soti sa pot pleca,la pasaport maghiar daca il fac ,si atunci trebuie consintamant ca la cel romanesc,minorul are 13 ani, va rog nu ocoli-ti subiectul meu, va multumesc
Daca sunteti in Romania si doriti sa calatoriti cu pasaport romanesc, iesiti din tara in baza acelei hotarari legalizate cu formula definitiva si irevocabila. Tot in baza hotararii ii puteti face copilului pasaport.
Daca veti dori sa calatoriti cu pasaport unguresc, legea romana nu vi se adreseaza.