Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Obtinerea custodiei definitive si irevocabile
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Obtinerea custodiei definitive si irevocabile

Buna seara,
Sunt mama unui baietel de 6 ani si jumatate. Am divortat de tatal copilul, in urma cu 5 ani, cand acesta avea un an. In tot acest timp,tatal nu s-a interesat de copil, nu a platit pensie alimentara, practic copilul nu-l cunoaste. In vara anului 2013 urmeaza sa plec cu copilul in Germania, pentru a ne stabili acolo. L-am cautat pe tatal copilului pentru a-mi da actele de care am nevoie pentru a iesi din tara. Este de negasit. Am aflat ca s-a recasatorit, are o fetita, dar a si divortat. Se afla prin Spania, dar nimeni nu stie nimic de el....din cei pe care ii cunosc eu. Intrebarea mea este: as putea obtine custodia copilului definitiva si irevocabila in aceste conditii, adica in lipsa lui? Si cum as putea proceda?
La divort, ce a hotarat instanta privitor la copil?
In orice divort cu minori, trebuia sa fie solutionatata incredintarea minorului.
Daca aveti incredintarea minorului prin hotararea de acum 5 ani, puteti pleca linistita cu minorul.
Instanta a hotarat ca-mi este incredintat mie spre crestere si educare, a stabilit pensia alimentara. Program de vizita nu este impus, deoarece tatal nu a stiut sa ceara acest lucru. Mai specifica ca potrivit art.86 si art.107 C.Familiei ambii parinti trebuie sa contribuie la cresterea si educarea copilului. Nu specifica ca ar fi definitiva si irevocabila sendinta, dar ca se poate face recurs in termen de 30 zile.
Trebuie sa mergeti la judecatoria unde s-a judecat si cereti investirea hotararii ca definitiva si irevocabila.
La registratura judecatoriei, va indruma cum sa timbrati si ce cerere sa faceti.
Nu aveti nevoie de alte acte pentru a putea lua minorul cu dumneavoastra in Germania.
Va multumesc mult.
Aveti deja o hotarare de incredintare definitiva si irevocabila.
Aceasta mentiune lipseste de pe hotararea dvs. pentru ca nu ati solicitat instantei legalizarea ei.
Pentru legalizare aveti nevoie de :
- cerere adresata presedintelui instantei,
- taxa de timbru de de 2.00 lei,
- timbru jud. de 0,15 lei,
-hotararea a carei legalizare se solicita.
Nu aveti nevoie de acordul tatalui pentru a parasi tara impreuna cu minorul.
Aveti nevoie de sentinta de divort legalizata cu mentiunea" definitiva si irevocabila" si pasaport pentru minor.
Pasaportul minorului il veti obtine folosind hotararea de divort legalizata.
Art. 30. -Legea 248/2005-privind regimul liberei circulaţii a cetăţenilor români în străinătate
(1) Organele poliţiei de frontieră permit ieşirea din România a cetăţenilor români minori numai dacă sunt însoţiţi de o persoană fizică majoră, în următoarele cazuri:
....................................................
c) minorului care este titular al unui document de călătorie individual ori, după caz, al unei cărţi de identitate şi călătoreşte în străinătate împreună cu unul dintre părinţi i se permite ieşirea în aceleaşi condiţii şi împreună cu acesta, fără a mai fi necesară declaraţia celuilalt părinte, numai dacă părintele însoţitor face dovada faptului că minorul i-a fost încredinţat prin hotărâre judecătorească rămasă definitivă şi irevocabilă
MARTA SIMONA PETRE, Avocat