Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... trecere la norma de venit
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

trecere la norma de venit

Buna ziua!
Am o intrebare... : am pfa si sunt la venit real. La sfarsitul anului am fost la finante si mi s-a spus ca daca depasesc norma impusa zonei in care ma aflu nu pot trece la norma de venit. Venitul meu era de 5 ori mai mare, deoarece era zona rurala si e foarte mic. Dar curand o alta persoana ce are pfa mi-a zis ca pot trece daca veniturile mele nu depases 35 000 euro. Ma puteti ajuta sa aflu care e varianta corecta?
Multumesc
Daca veniturile dvs. nu depasesc 35000 de euro NU sunteti obigat sa deveniti platitor de TVA( 35.000 euro este plafonul de TVA stabilit la 01.01.2007 data aderarii la UE si se calculeaza contravaloarea in ron la valoarea de atunci a euro).
In privinta calitatii de persoana fizica autorizata impozitata conform normelor de venit sau a venitului efectiv realizat . raspunsul primit de la " finante " este corect.Puteti opta pentru regimul de impozitare normat doar in urmatoarele conditii:
- sa aveti doi ani de la ultima schimbare ( pastrare ) a optiunii de impozitare :
- sa nu depasiti norma de venit stabilita in nomenclator in anul precedent solicitarii si
- sa depuneti cererea pana in 31 ianuarie a anului curent.
emilia.bucur@yahoo.com a scris:

Daca veniturile dvs. nu depasesc 35000 de euro NU sunteti obigat sa deveniti platitor de TVA( 35.000 euro este plafonul de TVA stabilit la 01.01.2007 data aderarii la UE si se calculeaza contravaloarea in ron la valoarea de atunci a euro).
In privinta calitatii de persoana fizica autorizata impozitata conform normelor de venit sau a venitului efectiv realizat . raspunsul primit de la " finante " este corect.Puteti opta pentru regimul de impozitare normat doar in urmatoarele conditii:
- sa aveti doi ani de la ultima schimbare ( pastrare ) a optiunii de impozitare :
- sa nu depasiti norma de venit stabilita in nomenclator in anul precedent solicitarii si
- sa depuneti cererea pana in 31 ianuarie a anului curent.

Subscriu.=D>
Referitor la cerinta ca nivelul de venit in sistem real sa nu depaseasca norma: eu am intrebat azi la finante si mi s-a spus ca nu au nici o legatura cele doua. E posibil ca aceasta cerinta sa fie impusa doar de administratia financiara din anumite judete? Imi puteti cita sursa unde se specifica aceasta conditie de trecere de la real la norma?

Multumesc.
Nici eu nu stiu sa existe vreo legatura intre norma de venit si nivelul de venit in sistem real. Dar pe de alta parte ce va impiedica sa in inchideti PFA-ul in sitem real si sa deschideti unul nou la norma de venit (inafara de pierderea vechimii necesare pe la banci) ?
Sigur ca as prefera sa nu ma complic cu lichidare si reinfiintare daca se poate. De aceea vreau sa fiu sigur inainte de a lua o decizie.