avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 531 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Ordonanþã preºedinþialã
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Ordonanþã preºedinþialã

Am depus la data de 20 decembrie cerere de ordonanta presedentiala in baza articolului 403 cod procedura civila. Am depus aceasta deoarece instanta de fond contecios administrativ mia respins cererea de suspendare si actiunea in cauza. M_am judecat pe legea asistentei sociale in vigoare. Directia de asistenta sociala ma dat afara ajungand chiar in strada, viata fiindumi in pericol, desi legea 292/2011 asist. soc. impune anumite masuri speciale. Intrebarea este: am sanse sa obtin pana la pronuntarea pe recurs suspendarea efectelor dispozitiilor pe care leam atacat?
Oare care sunt caracteristicile unei ordonante presedentiale?
Cel mai recent răspuns: Gabriela Pintea , Consilier juridic 00:24, 8 Septembrie 2013
Intrebarea mea era:

Daca cererea de ordonanta presedintiala declinata de curtea de apel in ianuarie 2013 si are termen in septembrie la tribunal poate fi modificata cu o alta cerere?

Caci dosarul initial a fost inchis prin decizie irevocabila de curtea de apel si doresc sa initiez o cerere de contestare in anulare.

Vreau ca pana ce aceasta cerere sa fie discutata de curtea de apel sa obtin suspendarea efectelor deciziei atacate initial prin ordonanta presedintiala.

Multumesc

Daca cererea de ordonanta presedintiala declinata de curtea de apel in ianuarie 2013 si are termen in septembrie la tribunal poate fi modificata cu o alta cerere?

Caci dosarul initial a fost inchis prin decizie irevocabila de curtea de apel si doresc sa initiez o cerere de contestare in anulare.

Vreau ca pana ce aceasta cerere sa fie discutata de curtea de apel sa obtin suspendarea efectelor deciziei atacate initial prin ordonanta presedintiala.

multumesc
romeoiasi a scris:
Daca cererea de ordonanta presedintiala declinata de curtea de apel in ianuarie 2013 si are termen in septembrie la tribunal poate fi modificata cu o alta cerere?

Eu înţeleg că doriţi un răspuns, dar întrebarea nu este clară. Dacă doar doriţi să vă modificaţi cererea, presupun că o puteţi face (nu îmi dau seama dacă a trecut prima zi de înfăţişare pentru că datele prezentate de dvs. sunt insuficiente). Încercaţi, nu aveţi ce să pierdeţi.

romeoiasi a scris:
Vreau ca pana ce aceasta cerere sa fie discutata de curtea de apel sa obtin suspendarea efectelor deciziei atacate initial prin ordonanta presedintiala.

Nu puteţi obţine aşa ceva pentru că există deja o soluţie irevocabilă pe fondul cauzei (şi las la o parte faptul că în materia contenciosului administrativ o ordonanţă preşedinţială nu este admisibilă).

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ordonanta cu drept de apel? gambit gambit Buna ziua, Am castigat o hotarare prin ordonanta prezidentiala pt legaturi personale cu minorul pana la solutionarea irevocabila a dosarului de fond . Fosta ... (vezi toată discuția)
Suspendare executare silita stelian67 stelian67 am o problema in care solicit ajutor: Am o actiune de validare a popriri in mina tertului admisa in apel impotriva careia s-a formulat recurs la curtea de ... (vezi toată discuția)
Hotãrâre judecãtoreascã irevocabilã miki70_is miki70_is Ce cale de atac are la îndemână una dintre părţile aflate în proces civil după ce a avut loc recursul în care s-a dat o [b]hotărâre irevocabilă[/b] ... (vezi toată discuția)