Forum Discuţii juridice Executare silită Agentia imobiliara poate vinde un imobil la care ...
Discuție deschisă în Executare silită

Agentia imobiliara poate vinde un imobil la care somatia de executare s-a trecut in CF ?

Am semnat un contract de vizionare dupa care agentia imobiliara mi-a prezentat o casa .Ulterior au specificat ca exista o ipoteca si vor clarifica cu banca la ce suma se ridica datoria .
M-au sunat si am aflat ca proprietarii nu au mai platit ratele de o perioda buna ,
dar inca nu s-a ajuns la executare silita.
Dupa vizita agentiei la banca anuntul referitor la casa a disparut de pe site !
Mi s-a parut suspecta treaba si m-am dus personal la banca, unde am aflat
ca procesul de executare s-a pornit si casa se poate cumpara exclusiv la licitatie de la executor.
Agentia m-a avertizat ca daca particip la licitatie fara ei atunci ma vor da in judecata pentru obtinerea comisionului.
Executorul a spus ca pot sa cumpar linistit casa la licitatie si nu am obligatii fata
de agentie fiindca in contractul de vizionare nu s-a introdus punctul referitor
la exclusivitate.
Contractul cuprinde obligatii obisnuite, nu am voie sa inchei un contract de vinzare/ cumparare cu proprietarii prezentati de agentie fara reprezentantii agentiei. Despre comision se specifica ca este inclus in pretul imobilului si va
fi platit de proprietarii imobilului .In cazul nerespectarii contractului pot sa ceara
daune morale in valoare de 10000 Euro.

As vrea sa stiu daca agentia poate avea sanse la un eventual proces sa obtina
suma de 10000 sau comisionul ,
si daca este legal sa-mi ofere spre vinzare o casa cu CFul blocat de catre executor .
Va multumesc in prealabil pentru informatiile Dvs.

Din pacate, acesti paraziti ai epocii capitaliste au contribuit si contribuie si astazi la "umflarea " preturilor. Pentru speta Dumneavoastra este de mentionat faptul ca participarea la licitatie nu va expune riscului de a fi obligat la plata vreunui comision.
Va multumesc ,

am avut impresia ca vor sa ma sperie ,fiindca au mentionat ca pina acum
"pe toti care ne-au ocolit i-am aranjat !!!" . Eu cred ca aveau obligatia
sa ma inormeze in legatura cu statusul juridic al imobilului inca inaintea semnarii
contractului de vizionare . Nu exista legi care sa reglementeze in acest sens activitatea agentiilor ?
Dupa ce am clarificat situatia si ei au observat ca nu m-am speriat, m-au sunat din nou
si au incercat sa ma convinga sa cumpar totusi de la ei imobilul la pretul trecut in contractul
de vizionare.
Deci au vrut sa incheie un contract de vinzare /cumparare chiar daca actiunea asta a fost deja blocata de executor. Evenimentele m-au cam depasit si am raspuns ca astept sa stabileasca executorul pretul de vinzare.
Agentia mai poate sa vinda casa ,sau au incercat numai un alt truc pentru obtinerea comisionului ?
Evaluarea bunului dedus executarii se realizeaza prin expert ANEVAR ,nu de catre executorul judecatoresc
Agentia imobiliara nu are autoritatea si competenta sa tranzactioneze bun imobi impotriva caruia s-a deschis procedura de executare silita
Procedura de executare silita si licitatia imobilului intra in competenta executorului judecatoresc care dispune somatie si termene de licitatie,la care pot participa toti cei interesati
multumesc mult,
deci imobilul impotriva caruia s-a deschis procedura de executare silita nu avea ce cauta pe
siteul agentiei .
Totusi m-au amenintat din nou si vor sa ceara daune morale in cazul in care cumpar la licitatie casa.