Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale pasi pentru deschiderea unei activitati de import ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

pasi pentru deschiderea unei activitati de import export

va rog sa ma indrumati referitor la pasii ce trebuie sa-i urmez pentru desfasurarea unei activitati comerciale in tara de tip import export.Fiind rezident in Italia, intentionez sa imi inregistrez o firma in aceasta tara prin intermediul careia sa pot exporta si vinde produse engros si detail in Romania. Ma intereseaza de aprobarile ce trebuie sa le obtin in Romania. Va multumesc anticipat si cu aceasata ocazie va doresc tuturor un nou an mai bun si cu mai multe realizari.
Comercializarea de produse in Romania o puteti face fie prin intermediul unei societatii romane, fie, dumneavoastra ca persoana juridica italiana, deschideti o filiala in Romania.
Societatea din Italia poate sa isi infiinteze si o sucursala in Romania in conditiile art. 44 din Legea nr. 31/1990 privind societatile comerciale, republicata. Detalii infiintare sucursala a unei persoane juridice straine aici: [ link extern ]