Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Va rog raspundeti-mi - magazin vanzare haine produse ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Va rog raspundeti-mi - magazin vanzare haine produse in Romania, in Italia

Sunt oradeanca cu rezidenta in strainatate, as dori sa incep o activitate de import export cu produse romanesti de vestimentatie pentru copii cu magazin de desfacere si comercializare in Italia. Doresc sa aflu modalitatea inceperii unei astfel de activitati
care sunt obligatiile mele catre statul roman si cel italian.
va multumesc anticipat=D>
Doamna trebuie sa infiintati o societate in Italia, tinand cont ca activitatea comerciala o desfasurati acolo.
Fata de statul roman nu aveti nicio obligatie.
Obligatiile fata de statul italian le aflati din legislatia italiana. Va sfatuiesc sa luati legatura in Italia cu un "ufficio commercialista" care va va da toate informatiile referitoare la actele necesare deschiderii societatii si obligatiile viitoare privind taxele si impozitele in Italia.
doamna Monica va multumesc mult mult <3
am sa iau legatura cu un birou contabil pentru a demara mica mea activitate
in ceea ce priveste Tva-ul ma puteti ajuta cu un raspuns? avand in vedere ca la achizitionare platesc tva-ul in romania?
va multumesc anticipat
gabriela