Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... impozitarea premiului unui concurs
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

impozitarea premiului unui concurs

Fiica mea are 17 ani si a fost premiata cu 300RON la un concurs cultural de cantat .
A mai primit 150 Ron si dupa ce a cintat pe scena la un eveniment organizat de ziua unei comune. Dupa aceste sume trebuie sa platim impozit ? Ne-spus cineva ca minora pierde si asigurarea gratuita de sanatate , deoarece a avut venit. Asa este?
Cine v-a spus astfel de prostii? Nu trebuie să platiti nici un impozit si cu siguranta nu va pierde asigurarea de sanatate, fiind minoră.
Conform normelor de aplicare ale art. 42 Cod fiscal, premiile obtinute la concursuri pe obiecte sau discipline de invatamant, meserii, cultural - stiintifice, festivaluri, simpozioane, concursuri tehnico - stiintifice, campionate si concursuri scolare, nu sunt supuse impozitarii sau altor obligatii de plata.
De asemenea, conform art. 213 alin. 1 din legea nr. 95/2006 privind reforma in domeniul sanatatii, beneficiaza de asigurare, fara plata contributiei, totii copii pana la varsta de 18 ani.

multumesc mult pt. raspuns.
lucian huzum a scris:

Conform normelor de aplicare ale art. 42 Cod fiscal, premiile obtinute la concursuri pe obiecte sau discipline de invatamant, meserii, cultural - stiintifice, festivaluri, simpozioane, concursuri tehnico - stiintifice, campionate si concursuri scolare, nu sunt supuse impozitarii sau altor obligatii de plata.
De asemenea, conform art. 213 alin. 1 din legea nr. 95/2006 privind reforma in domeniul sanatatii, beneficiaza de asigurare, fara plata contributiei, totii copii pana la varsta de 18 ani.

Dupa suma primita pt. cantatul pe scena la un eveniment organizat de ziua unei comune trebuie sa platim impozit? Acest eveniment nefiind un concurs.
Iar dupa ce va implini varsta de 18 ani va trebui sa platim si CAS dupa astfel de venituri, chiar daca ramane eleva sau studenta?