Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie pe caz de boala
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie pe caz de boala

Buna ziua,

In martie 2013, mama mea face 1 an si 6 luni de cand este pensionata pe caz de boala. In noiembrie 2009 a fost operata de neoplasm de col uterin stadiul 2B.
Incadrarea la pensie a fost de invaliditate gradul 3, cu 4 ore de munca.
Dorim sa stim daca mai are dreptul la pensie, dat fiind faptul ca medicul de la medicina muncii i-a supus ca din martie nu ii va mai prelungi perioada de pensionare.
Va multumesc!
1. Nu medicul de medicina muncii dispune daca unei persoane i se prelungeste sau nu pensia de invaliditate ci cabinetul de expertiza medicala a capacitatii de munca din cadrul casei teritoriale de pensii.

2. Decizia medicala asupra capacitatii de munca poate fi contestata, in termen de 30 de zile de la comunicare, la comisiile medicale de contestatii care functioneaza in cadrul centrelor regionale de expertiza medicala a capacitatii de munca si Institutului National de Expertiza Medicala si Recuperare a Capacitatii de Munca.