Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Renuntare contract
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Renuntare contract

Salutari si La multi ani!

De maine, dupa cum bine stie toata lumea, Romtelecom va renunta sa difuzeze cele 11 programe ale companiei PROTV SA. Intrebarea este urmatoarea: se poate rezilia contractul dintre client si Romtelecom in conditiile in care in contract este mentionat urmatorul lucru:

6. Modificarea. 6.1 RT poate modifica unilateral Contractul (ex. tarifele,
modalitatea de aplicare a acestora, penalitatile de intarziere, caracteristicile
Serviciilor), cu conditia notificarii in scris a Clientului, cu cel putin 30 de zile
inainte. Modificarile vor fi aplicabile de drept, fara act aditional. Daca
Clientul nu este de acord cu o modificare, poate solicita denuntarea
unilaterala a Contractului pentru Serviciul supus modificarii, pe baza unei
notificari scrise ce trebuie sa ajunga la RT in decursul celor 30 de zile, fara
despagubiri. Clientul nu va abuza de dreptul acordat potrivit acestui articol
(ex. modificarea este in avantajul Clientului)

[...]
7.2 Reziliere. Daca o
parte nu-si indeplineste obligatiile contractuale, cealalta parte este
indreptatita sa rezilieze de plin drept Contractul, fara interventia instantei,
putand solicita despagubiri. Daca nu se prevede altfel in Contract,
rezilierea va opera pe baza unei notificari prealabile scrise de 30 de zile.
Contractul va inceta de plin drept in prima zi a lunii urmatoare celei in care
termenul de 30 de zile se implineste, daca partea in culpa nu a inlaturat,
pana la implinirea termenului, situatia ce a atras notificarea de reziliere

Romtelecom nu a notificat in scris nici un client despre aceasta modificare a grilei de programe, cele 11 programe facand parte din toate pachetele de servicii Romtelecom Dolce.
Astept raspunsuri, multumesc.
Buna ziua!

Oricare dintre clienti este indreptatit sa denunte unilateral/rezilieze contractul, pentru neindeplinirea obligatiilor contractuale.

Numai bine!