Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii indemnizatie bebe
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

indemnizatie bebe

Buna,am 6 luni lucrate si acum am ramas insarcinata,,,am sa ma incadrez sa iau bani pt cresterea copilului?ca unele pers spun ca da avand 6 luni lucrate si pana nasc inca 9 ma incadrez altele spun ca nu ca ar trebui sa am 12 luni plus cele 9 pana nasc......lamuri-ti-ma va implor!!!!!!!!!urgent!!!!!!!
Pentru a beneficia de indemnizatie trebuie sa obtineti venituri de natura salariala in 12 luni anterioare nasterii copilului.
Avand in vedere ca acum aveti 6 luni lucrate, daca veti continua sa lucrati inca 6 luni pana la nasterea copilului, veti beneficia de aceasta indemnizatie.
adriana olteanu a scris:

Pentru a beneficia de indemnizatie trebuie sa obtineti venituri de natura salariala in 12 luni anterioare nasterii copilului.
....

Nu numai veniturile din salarii dau dreptul la acordarea indemnziatiei pentru CCC ... :)

@ CipiDana
Art. 2. - (1) Incepand cu data de 1 ianuarie 2011, persoanele care, in ultimul an anterior datei naşterii copilului, au realizat timp de 12 luni venituri din salarii, venituri din activităţi independente, venituri din activităţi agricole supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificările şi completările ulterioare, denumite in continuare venituri supuse impozitului, pot beneficia opţional de următoarele drepturi:
a) concediu pentru creşterea copilului in varstă de pană la un an, respectiv 3 ani in cazul copilului cu handicap, precum şi de o indemnizaţie lunară;
b) concediu pentru creşterea copilului in varstă de pană la 2 ani, precum şi de o indemnizaţie lunară.
....