avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 770 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Probleme asociatie proprietari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Probleme asociatie proprietari

In urma sesizarii proprietarilor primarul dispune prin dispozitie scrisa verificarea documentelor financiar contabile ale asociatiei nr.11 din Falticeni.
Comisia , in urma verificarilor, constata o serie de nereguli pe care le consemneaza in Nota de Constatare si anume:
- 1,3 miliarde ron lipsa de casa
- inexistenta listelor de plata a cotelor de contributie inca din anul 2010
- inexistenta registrelor contabile obligatorii ( contabilitate in partida simpla)
- inexistenta istoricului rai platnicilor
- dispozitii de plata catre diferite persoane care au efectuat diferite munci in folosul asociatiei,nenumerotate, nejustificate si neaprobate
- neafisarea informatiilor referitoare la activitatea administrativa si de personal a asociatiei
- si multe altele
Care sunt masurile legale ce pot fi luate de Comitetul Executiv in cel mai scurt timp?
Este legal ca administratorul sa mai incaseze cotele de cheltuieli?
Va rog rugam sa ne ajutati in rezolvarea acestor mari probleme.Multumesc anticipat

Cel mai recent răspuns: corneliabenesch , utilizator 08:56, 10 Ianuarie 2013
ma intereseaza cum ai formulat cererea la primarie ,am inteles ca si pe noi ne fura dar cu acte thx
In asociatia mea pe timp de iarna o factura Radet ajunge la 75.000-80.000 lei (doar pe o luna) +apa nova 25000-30000 iacata miliardul :D doar intr-o singura luna si fara celelalte facturi aferente .Si la noi in trecut au facut "prostii" cu facturile Radet si apa nova
Ultima modificare: Miercuri, 9 Ianuarie 2013
CRINA1, utilizator
Factura la valorile mentionate ,insumeaza consumul a cate proprietati?
Am facut o sesizare catre dl.primar in care ne-am aratat nemultumirea fata de activitatea desfasurata de conducerea asociatiei si banuiala ca banii nostri nu sunt folositi in scopurile pentru care sunt dati.Primarul atrimis o echipa de verificare care a facut unele constatari.Spun unele pentru ca sunt multe, multe altele care nu au fost verificate si constatate.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Lipsa in gestiunea unei asociatii de proprietari ContSters197509 ContSters197509 Ce i se poate intampla unei contabile la o asociatie de proprietari daca in registrul de casa are o lipsa de 50.000 Ron. Presedintele nu i-a facut nici o ... (vezi toată discuția)
Este legal ca niste bani furati de o persoana sa se impute unei asociatii de proprietari? Santioneanu Santioneanu Se întampla in vara anului 2006 cand asociatia de proprietari a fost sesizata de neplata unor facturi la Radet si de disparitia documentelor din casierie, ... (vezi toată discuția)
Administrator bloc cristina toader cristina toader Administratorul blocului nu a achitat facturi din 2008. Cum pot fi trasi la raspundere presedintele si cenzorul? (vezi toată discuția)