Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Preaviz
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Preaviz

Buna ziua!
Ce se intampla daca nu respect perioada de preaviz?
Multumesc
Nerespectarea de către salariat a termenului de preaviz reprezintă abatere disciplinară si care justifică sancţionarea sa disciplinară, inclusiv prin desfacerea contractului de muncă.

Insa este posibila si situatia in care angajatorul sa nu procedeze la cercetarea disciplinara a salariatului,...
Adica pot sa nu merg in preaviz, iar angajatorul imi desface contractul de munca fara alte repercursiuni...ma refer la faptul ca daca doresc sa ma angajez in alta parte nu ma afecteaza aceasta situatie
Nu va afecteaza acest lucru .. decat mentalitatea unui angajator va poate impieduica sa deveniti angajatul acestuia din acest motiv .. conteaza mai mult competenta ..
va multumesc pentru informatii