Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... demisie fara preaviz
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

demisie fara preaviz

se poate ca din momentul in care imi prezint demisia sa nu mai continui sa merg la servici?
Ce mi se poate intampla dpdv legal daca fac acest lucru si cum poate angajatorul sa ma oblige sa vin la servici o perioada(de preaviz)?

Multumesc
Aveti obligatia sa mergeti la serviciu pe toata perioda preavizului. In caz contrar veti fi sanctionat disciplinar pentru absente nemotivate, sanctiunea putand merge pana la desfacerea disciplinara a contractului de munca.
Angajatorul nu va poate obliga dar, asa cum am spus, poate dispune masuri disciplinare.
Puteti demisiona fara a efectua preavizul in situatia in care angajatorul nu isi indeplineste obligatiile asumate prin contractul individual de munca.
Pe durata preavizului c.i.m. isi produce toate efectele .

Nerespectarea de către salariat a termenului de preaviz reprezintă abatere disciplinară, care justifică sancţionarea sa disciplinară, inclusiv prin desfacerea contractului de muncă. .. asadar, in speta, c.i.m. poate fi desfacut disciplinar pentru absente nemotivate.

si ce implica desfacerea disciplinara a contractului de munca?
plata de despagubiri,repercursiuni ulterioare?
Nu implica plata unor despagubiri o astfel de desfacere a c.i.m. ... o astfel de concediere se decide in conditiile in care se savarseste o abatere disciplinara ..