Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Inregistrare contract de inchiriere (mai complicat)
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Inregistrare contract de inchiriere (mai complicat)

Se da urmatoarea situatie:

Eu sunt chiriasul unei garsoniere in Bucuresti si angajat la o firma cu sediul in Ploiesti. Firma a inchiriat aceasta garsoniera pentru mine. La notar cand s-a facut contractul de inchiriere a venit un imputernicit al proprietarului pentru ca acesta nu este in tara.

Acum intrebarea este, cum se face inregistrarea contractului la ANAF, de catre cine si cum? Proprietarul nu poate veni in tara pentru atata lucru.

Va multumesc.
Inregistrarea la organul fiscal al contractului de inchiriere se poate face de persoana care a fost imputernicita sa incheie / semneze contractul de inchiriere.
Am vazut stipulat ca in termen de 15 zile de la semnarea contractului trebuie inregistrat. Daca se depaseste termenul ce se intampla?
Daca se depaseste termenul pentru inregistrare contract ,eventualele sanctiuni se aplica locatorului
Nu se va intampla nimic deosebit, organul fiscal va incasa impozit pe venitul realizat din chirie de la data incheierii contractului, respectiv data predarii - primirii spatiului, eventual organul fiscal va percepe de la proprietari penalitati pentru neplata la timp a impozitului aferent.