Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Detalii imobil inscris in registrul de transcriptiuni ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Detalii imobil inscris in registrul de transcriptiuni si inscriptiuni- Unde ma adresez?

Buna ziua,

Doresc sa achizitionez un imobil care nu este inca inscris in cartea funciara. Voi semna un antecontract de vanzare-cumparare cu promitentul-vanzator, iar din suma platita avans acesta va face cadastru+intabulare... pentru a imi putea vinde imobilul.

Am inteles ca ar avea o somatie de plata inscrisa in registrul de transcriptiuni si inscriptiuni... cum trebuie sa procedez pentru a afla starea exacta actuala a imobilului?

Multumesc.

Daca un imobilul nu are deschisa carte funciara, pentru a afla starea acelui imobil puteti solicita la Biroul de Carte Funciara ( de care apartine acel imobil ) un certificat de sarcini. Pentru a solicita acest act aveti nevoie de o cerere tip pe care o completati la acel birou, de actul de proprietate al acelui imobil si vi se va elibera certificatul achitand suma de 100 lei.
Am rezolvat-o =D>

Registrul de Transcriptiuni si Inscriptiuni se afla in Bucuresti la Cartea Funciara de care apartine imobilul respectiv.

Daca vrei un CERTIFICAT DE SARCINI, te duci la Cartea Funciara respectiva, completezi o cerere(trebuie sa stii cui ii apartine imobilul, nume+CNP), te costa 100 RON ca sa primesti certificatul in 5 zile lucratoare sau 5X100 RON ca sa il primesti de pe o zi pe alta.

bafta!