Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Nereturnarea produsului primit gresit
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Nereturnarea produsului primit gresit

Buna ziua! Acum putin timp am dat comanda de un produs dintr-un magazin . Acest magazin nu detinea produsul in stoc asa ca in urma comandarii si achitarii acestuia in magazin urma sa imi fie trimis acasa prin curierat rapid. Am primit coletul pe care nu l`am deschis , pe care doar l`am impachetat si l`am dat cuiva cadou. S-a dovedit a fi mai apoi in colet un alt produs decat cel comandat, unul mai scump decat cel achitat in magazin. La cateva zile m-au sunat si cei de la magazinul respectiv pentru ca au sesizat eroarea ce au facut-o insa eu nu pot returna produsul deoarece nu il mai detin. Se poate intampla ceva din punct de vedere legal in cazul nereturnarii produsului?:sorry:
Comerciantul poate desfasura demersuri pentru recuperare diferenta c/v produs expediat
Mai exact imi puteti spune ce fel de demersuri? sau ce se poate intampla exact? daca se poate intampla ceva....
pufmicsiroz, utilizator