Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... introducere nou parat
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

introducere nou parat

pot introduce in cauza un nou parat in solidar in fata instantei de fond dupa prima zi de infatisare? am chemat pe X in judecata pt. raspundere delictuala civila dar din inscrisurile depuse de X la dosar reiese ca anumite fapte nu le-a savirsit X ci altcineva Y noul parat in complicitate cu X ?
art 57 cpc
respectiv intervenient fortat
ContSters267790, utilizator
eu vorbeam despre un nou parat in solidar cu primul
la art.57 este vorba despre "o alta persoana care ar putea sa pretinda aceleasi drepturi ca si reclamantul"; dar noul parat in solidar nu pretinde nimic, in niciun caz aceleasi drepturi ca si reclamantul; cum sa fie incident art.57?
citeste cu atentie art 57
mai ales alin 3