avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 582 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... introducere nou parat in cauza
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

introducere nou parat in cauza

Am chemat in judecata pe X raspundere civila delictuala pt. anumite fapte.
Din inscrisuri depuse de X la dosar si din investigatii pe care le-am facut dupa ce am primit inscrisurile, a reiesit ca defapt X a fost "ajutat" de Y, acesta fiind impreuna cu X autorul unui complex de fapte ilicite si culpabile.
X si Y ar trebui sa raspunda in solidar.
Vreau sa-l introduc pe Y in cauza in calitate de parat in solidar, am depasit insa prima zi de infatisare.
Un nou proces nu pot sa incep pt. ca intre timp fata de X s-a prescris.
Ce este de facut?

Alte discuții în legătură

Introducere nou parat eugen82 eugen82 pot introduce in cauza un nou parat in solidar in fata instantei de fond dupa prima zi de infatisare? am chemat pe X in judecata pt. raspundere delictuala ... (vezi toată discuția)
Termen chemare in solidar a unui nou pirit eugen82 eugen82 Am chemat in judecata pe X pirit in raspundere civila delictuala. Dupa o prima administrare de probe - inscrisuri de catre X am constatat ca este cazul sa ... (vezi toată discuția)
Mai este cazul de conciliere directa? eugen82 eugen82 Este vorba despre o actiune comerciala in pretentii intemeiata pe raspundere delictuala civila Reclamantul a chemat in judecata pe X si a facut concilierea ... (vezi toată discuția)