Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... termenul de stergere a cazierului dupa obtinera ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

termenul de stergere a cazierului dupa obtinera reabilitarii judecatoresti

Pe scurt...am intentat singur,din cauza situatiei financiare o actiune pentru obtinerea reabilitarii judecatoresti.Dupa multe amanari,in data de 27.12.2012 am obtinut o hotarare favorabila din partea instantei care dispune reabilitarea ...cu recurs.Am inteles ca termenul de recurs este de 10 zile calendaristice dar procuratura nu va face pentru ca au fost indeplinite toate conditiile si procurorul a fost de acod cu acordarea reabilitarii.Intrebarea mea este...dupa 10 zile...sentinta ramane definitiva...cum pot proceda pt a urgenta efectuarea modificarilor in caziierul meu judiciar?Intreb asta deoarece am prins un contract in strainatate si cei de acolo imi vor trimite biletele de avion zilele astea...si imi trebuie cazierul curat.Care este procedura instantei dupa ramanerea definitiva a hotararii?Se mai taraganeaza lucrurile pe acolo?Mi-ar fi de mare ajutor daca cineva mi-ar putea raspunde....va multumesc.
În termen de cel mult 10 zile de la data rămânerii definitive a hotărârii , instanta de judecata va trimite unităţii de poliţie competente extrasul de pe hotararea prin care s-a constatat reabilitarea judecatoareasca.
Multumesc freelis,dar....eu am sunat la arhiva...cei de acolo mi-au spus ceva de genul...'sunati peste doua saptamani'..'.dureaza in jur de 30 de zile pana se motiveaza si se redacteaza hotararea.'...eu inteleg ca asa cum hotararea mea de condamnare a fost pusa in aplicare imediat ce a ramas definitiva,asa ar trebui sa fie si in cazul hotararii de reabilitare...adica ,daca hotararea a ramas definitiva....eu cred ca ar trebui sa fiu reabilitat in cel mai scurt timp posibil....exista asa ceva?Ma refer la termenul de redactare si motivare a hotararii?Sau e doar birocratie?Multumesc.
Termenul respectiv se regaseste in Legea nr.290/2004 ....

CAPITOLUL III
Înscrierea datelor în cazierul judiciar şi procedura de scoatere din evidenţă
Art. 14

(1) Extrasele, comunicările şi celelalte acte prevăzute la art. 12 şi 13 se trimit unităţilor de poliţie competente potrivit art. 6 şi 7, în termen de cel mult 10 zile de la data rămânerii definitive a hotărârii de condamnare, a luării măsurii, pronunţării soluţiei sau săvârşirii faptului juridic ce trebuie luat în evidenţă.
.....

Asadar, se trimit extrase si nu hotararile respective ....
Multumesc mult Freelis...asta ma interesa cel mai mult...legea care reglementeaza procedura de scoatere din evidenta a datelor din cazierul judiciar...mi-ai fost de foarte mare ajutor.Inca o data multumesc.