Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Renuntare la calitatea de platitor TVA
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Renuntare la calitatea de platitor TVA

Buna ziua, as dori sa pun o intrebare legata la renuntarea calitatii de platitor de TVA. Am o nelamurire legata de ajustarea TVA. Am citit in mai multe articole ca persoanele care renunta la TVA pe parcursul anului 2012 nu trebuie sa faca ajustari de TVA la produsele achizitionate inainte de 30.09.2011, este valabil si pentru cei care doresc sa renute in 2013? Adica nu trebuie sa facem ajustari pentru produsele achizitionate inainte de 30.09.2012?
In perioada 1.07 – 31.12.2012, sunt aplicabile anumite prevederi tranzitorii în ceea ce priveşte opţiunea de renunţare la calitatea de plătitor de taxă pe valaorea adăugată.

Persoanele impozabile care solicita in cursul anului 2012 scoaterea din evidenta persoanelor inregistrate in scopuri de TVA nu au obligatia sa efectueze ajustarile de taxa pentru bunurile/serviciile achizitionate pana la data de 30 septembrie 2011 inclusiv.
Persoana impozabila care a solicitat scoaterea din evidenta in anul 2013 are obligatia sa depuna ultimul decont de taxa prevazut la art. 156 indice 2 , indiferent de perioada fiscala aplicata conform art. 156 indice 1, pana la data de 25 a lunii urmatoare celei in care a fost comunicata decizia de anulare a inregistrarii in scopuri de TVA.
In ultimul decont de taxa depus, persoanele impozabile au obligatia sa evidentieze valoarea rezultata ca urmare a efectuarii tuturor ajustarilor de taxa.

Buna ziua,
Am urmatoarea situatie:
- cifra de afaceri pe 2011 mai mare de 119.000
- cifra de afaceri pe 2012 mai mica de 220.000
Pot solicita sa fiu neplatitor de TVA?
Cind trebuie sa depun declaratia 096?
Pot acum sau numai dupa primul trimestru in 2013?
(sint cu TVA trimestrial si fara achizitii intracomunitare)
Multumesc.
Multumesc pentru raspuns.