Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune

O persoana casatorita de cativa ani decedeaza. Nu are ascendenti, nici frati, surori sau descendenti. Primele rude in viata ar fi 2 veri primari.Acestia afla dupa cateva luni de moartea persoanei si mai afla ca sotia ar fi insistat sa i se faca testament. Decedatul avea o avere frumoasa mostenita de la parinti si de la socrii ( mai fusese casatorit o data, sotia fiind decedata si neavand nici ea nicio ruda).
Cei 2 veri, singurii mostenitori, mai au vreo sansa sa deschida succesiune si sa atace testamentul?( n-a trecut 1 an de la moartea persoanei respective).
Multumesc.
Se pot adresa unui notar daca nu s-a deschis succesiunea de pe urma defunctului urmand sa se dezbata succesiunea impreuna cu sotia defunctului sau instantei de judecata solicitand anularea testamentului in cazul in care exista motive fondate.
Alin Popescu, administrator