Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire de pe urma bunicii
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire de pe urma bunicii

Buna ziua si multumesc in avans pt orice informatii legate de speta mea.
Bunica mea a decedat pe 25 dec 2012.
Avea in propietate o garsoniera, un teren cu o casa la tara, si cateva loturi de pamant.
Mama este unicul copil si pp ca devine unic mostenitor.
Prima problema:
pe terenul cu casa- pe care bunica are acte de proietar teren si casa,- s-au mai construit anexe la casa, insa acestea nu sunt prinse in autorizatie de constructie sau in alt act. Acele anexe au fost construite de catre tatal meu care este decedat, fara a fi trecute in nici un act, ele exista fizic.
Prin urmare mama mea va mostenit pamantul casa si anexele?...la notar cum vor fi incadrate anexele?..adica noi suntem 3 frati avem cumva dreptul la ceva din acele anexe ca masa succesorala?
Cum se procedeaza in cazul mostenirii pamantului de la bunica?...mama va trebui sa schimbe titlul de propietate sa treaca toate pamanturile pe numele ei..sa mearga la cadastru din nou..sa plateasca taxe si impozite?..multumesc anticipat.
Mama va mosteni, in urma dezbaterii succesiunii la notar, exact ceea ce avea bunica pe acte. Notarul nu va putea enumera in certificatul de mostenitor eliberat decat bunurile carora poate fi dovedita existenta lor prin acte de proprietate.

Celelalte constructii/bunuri pe care bunica nu avea acte, mama le va putea cuprinde in certificatul de mostenitor eliberat de notar numai dupa ce va face acte pe ele.
Mama va mosteni tot ce a apartinut bunicii.Anexele vor fi mentionate in certificatul de mostenitor ca fiind construite fara act . Dumneavoastra , cei 3 copii ati fi avut drept de mostenire asupra acestor anexe daca ar fi fost mentionate in certificatul de mostenitor de pe urma tatalui in cazul in care ar fi avut acte de construire pentru ele.
Mama va intra in posesia terenurilor de la bunica prin certificatul de mostenitor, fara a schimba titlul de proprietate al bunici.
Va trebui sa mearga la administratia financia din orasul unde se afla garsoniera si apoi la primaria unde se afla terenurile si casa pentru a se inregistra la rolul fiscal cu aceste bunuri in baza certificatului de mostenitor. Taxele si impozitele trebuiesc platite, insa nu si un nou cadastru. Cu cadastrul bunicii , certificatul de mostenitor si certificatul fiscal mama va merge la Biroul de Carte Funciara pentru a intabula imobilele pe numele sau.
d_doinita a scris:

Mama va mosteni tot ce a apartinut bunicii.Anexele vor fi mentionate in certificatul de mostenitor ca fiind construite fara act . Dumneavoastra , cei 3 copii ati fi avut drept de mostenire asupra acestor anexe daca ar fi fost mentionate in certificatul de mostenitor de pe urma tatalui in cazul in care ar fi avut acte de construire pentru ele.
Mama va intra in posesia terenurilor de la bunica prin certificatul de mostenitor, fara a schimba titlul de proprietate al bunici.
Va trebui sa mearga la administratia financia din orasul unde se afla garsoniera si apoi la primaria unde se afla terenurile si casa pentru a se inregistra la rolul fiscal cu aceste bunuri in baza certificatului de mostenitor. Taxele si impozitele trebuiesc platite, insa nu si un nou cadastru. Cu cadastrul bunicii , certificatul de mostenitor si certificatul fiscal mama va merge la Biroul de Carte Funciara pentru a intabula imobilele pe numele sau.

multumesc frumos pentru raspunsuri.
In cazul anexelor construite ce acte trebuiesc intocmite si in numele cui si eventual pe la ce institutii trebuie umblat?