Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... citatie de la fostul loc de munca
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

citatie de la fostul loc de munca

buna ziua,
Am primit o citatie de la firma la care am lucrat pana in decembrie 2008.Trebuie sa ma prezint la serviciul de investigare a fraudelor .Imi da si un nr. de dosar penal
Mentionez ca nu am facut decat sa-mi iau salariul si banii pe concediu si am plecat.
Demisia mi-am dat-o pe 15 decembrie si am stat in preaviz.
Am plecat si nu am mai venit in ultima zi
In ce calitate ati fost citat? Ce scrie pe citatie?
Va sfatuiesc sa va prezentati, daca credeti ca sunt ceva probleme ar fi bine sa mergeti insotit de un avocat si sa dati declaratia doar in prezenta acestuia.
in calitate de reclamat
scrie sa ma prezint la sediu , in strada....la ora....in caz de neprezentare se aplica sanctiunile prevazute de art 198 c pr. penala

daca nu reusesc sa gasesc un avocat pana atunci , ce ma sfatuiti sa fac?

Si eu sunt de aceeasi parere.
E recomandabil sa mearga insotit de avocat.Asa ar intelege mai bine despre ce e vorba.

avocat Claudiu Lascoschi
credeti ca e ceva grav?
daca scrie dosar penal ar putea fi amenda sau inchisoare?
va rog sa-mi spuneti
ce obligatii are un gestionar conform legii?