Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu de studii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu de studii

Buna ziua,
concediile de studii se acorda conform art 154 din CM doar pentru formare profesionala? Art mentionat nu prea face referire si la concediul de studii acordat pentru sustinerea examenelor studentilor din invatamantul superior ! Exista alta prevedere legala pentru acestia, se acorda la libera alegere a patronului , este platit sau nu functie de ce??
Multumesc pentru raspuns !
Art. 54 C.mun. : Contractul individual de muncă poate fi suspendat, prin acordul părţilor, în cazul concediilor fără plată pentru studii sau pentru interese personale.

Concediile pentru formare profesională se pot acorda cu sau fără plată. Concediile fara plata pentru formare profesionala se acorda la solicitarea salariatului, pe perioada formarii profesionale pe care salariatul o urmeaza din initiativa sa.
Concediile cu plata pentru formare profesionala se acorda icazul in care angajatorul nu si-a respectat obligatia de a asigura pe cheltuiala sa participarea unui salariat la formare profesionala in conditiile prevazute de lege. Durata acestuia este de pana la 10 zile lucratoare sau de pana la 80 de ore.

De asemenea, in conditiile prevazute de ccm aplicabil sau de reg.intern al angajatorului , salariatii pot beneficia de concedii pentru formare profesională cu plata.