Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... partaj
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

partaj

Daca sotul si-a cumparat o masina in timpul divortului acesta poate reprezenta un bun comun?Va multumesc si astept raspuns
Pana la pronuntarea divortului irevocabil, sunteti casatoriti, iar bunul cumparat in timpul casatoriei e comun. Puteti cere partajul bunului, probabil ca sotul va putea dovedi ca nu ati contribuit la achizitionarea bunului.
Daca a fost cumparat acel bun in timpul casatoriei este considerat bun comun si acela care sustine ca ii apartine in mod exclusiv trebuie sa dovedeasca in fata instantei ca ii apartine in mod exclusiv.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat