Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Problema Examenul Auto
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Problema Examenul Auto

Vineri 04.01.2013 am dat proba practica pentru obtinerea perisului de conducere... la 8:00 politistii au inceput sa strige numele elevilor/Victimelor am fost al 9-lea elev strigat de politist, toate bune si frumoase pana aici... mi-am asteptat randul pana la 11:30 dar chiar daca eu trebuia sa fiu primul la volan si apoi martor pentru ca baga 2 cate 2 in masina si eu fiind al 9-lea trebuia prima data sa fiu la volan apoi martor...dar din pacate nu sa intamplat asa... ma pus martor la un baiat... nu am zis nimik 20 minute nu conta asa mult... baiatul nu stia deloc sa mearga cu masina, mergea pe ambele benzi, a oprit de 2 ori motorul, nu a acordat prioritate de trecere pietonilor si chiar era sa faca accident... cu toate astea politisul i-a dat permis de conducere =D>... acum vine si randul meu, ma urc la volan, politistul imi verifica dosarul si imi zice ca daca sunt pregatit sa plecam... plec foarte frumos cu centura pusa, scaun reglat, oglinzi etc... instrucorul meu urmarindune cu alta masina in spate... am mers extraordinar fara nici o gresala doar ca eu cand am intrat pe o strada am intat pe banda a2a si am mers pe ea pana la capat... acolo intram in aceea zona inainte de trecerea de pietoni cu 25 M. in care nu ai voie sa schimbi banda " era banda de facut stanga si de facut dreapta" eu cand intru in zona cu linia continua politistul imi zice imediat sa fac dreapta dupa banda de facut stanga:sorry: ok... stiam ca nu are voie sa imi puna capcane... mai mergem 5 minute si imi zice sa trag pe dreapta si sa opresc motorul... ma pune sa scriu si sa semnez ca am luat la cunostiinta greseliile si punctajul inainte sa imi zica daca am fost admis sau respuns... apoi ia dosarul scrie respins coboara din masina si pleaca... instrucotorul meu intrebandul dc nu am luat pt ca am mers extraordinar... el a zis ca nu am luat virajele bine si pur si simplu a plecat. Va rog sa ma ajutati... ce pot sa fac?:((
Daca politistul cu care ati sustinut proba practica a constatat si a consemnat o serie de incalcari ale normelor de circulatie,va revine dreptul sa va pregatiti temeinic pentru a putea sustine o noua verificare a aptitudinilor
Succes
Pai tocmai asta este problema ca nu are ce incalcari sa constate... eu am mers excelent, a spus si instrucorul meu ca am mers bine