Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Marturie mincinoasa
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Marturie mincinoasa

Ce se poate intampla daca o persoana este acuzata de viol, iar partea vatamata vrea sa-si retraga plangerea, dosarul se afla inca la politia locala. Care sunt consecintele daca persoana vatamata doreste retragerea plangeri, poate fi acuzata de marturie mincinoasa?
Daca violul a avut intr-adevar loc, plangerea nu poate fi retrasa.

Daca violul nu a avut loc, este vorba de denunt calomnios.

Intre cele doua exista o zona de gri, adica violul a avut loc, dar nu exista probe pentru a-l condamna pe X-ulescu.

Daca violul a avut loc si ati acuzat pe altcineva decat pe faptuitor (adica ati acuzat un nevinovat) este vorba tot de denunt calomnios.
tgeorgescu, utilizator
Denunţul este unul calomnios dacă se dovedeşte a fi fost făcut cu rea credinţă.
Nu este vorba despre marturie mincinoasa, decât dacă aţi avut calitatea de martor, ceea ce nu este cazul
Plângerea penală poate fi retrasă dacă nu este vorba despre infracţiunea de viol în variantele sale agravante.
Ana Cristina Margu Birou de mediator , Mediator
Daca reclamantul a depus o plangere impotriva tutorelul legal doar pentru a se razbuna, ce poate face protectia copilului in cazul in care dosarul a ajuns in vederea procurorilor, care sunt consecintele minorului?