Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... incetat detasarea in perioada concediului medical
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

incetat detasarea in perioada concediului medical

Buna ziua si la multi ani tuturor!
Am urmatoarea situatie si doresc un sfat din partea specialistilor:
Avem o salariata detasata la institutia noastra pana la data de 9 ian.2013. Din luna dec.2012 si pana in 28 ian.2013 este in concediu medical.
Cum procedam in cazul de fata?
1. Cu 9 ian. inceteaza detasarea sau..
2. Platim dreptul de concediu medical pana la expirarea acestuia...28 ian.2013?
(In cel de-al 2-lea caz va trebui sa prelungim detasarea la noi pana la expirarea CM?)
Va multumesc!
La data de 09.01.2013 va incetarea detasarea , iar dupa aceasta data cuantumul indemnizatiei pentru incapacitate temporara de munca va fi platit de catre angajatorul de la care este detasata ...
De asemenea, este posibila si prelungirea detasarii pana la data de 28.01.2013.
Concediul medical va trebui platit in integralitate.... chiar daca salariatul este detasat.
Dragos Stefan, Consultant resurse umane
Chiar daca este platit integral . partile pot stabili sa se plateasca in cote parti de fiecare ..
Multumesc f mult d-lui cons.juridic si va doresc un an plin de realizari!
contract de munca pe perioada determinata. pana la 20. 12 . 2013
se poate dispune detasarea la alt angajator?
nu am vazut nici unde vreo restrictie in acest sens.
banuiesc ca detasarea se poate dispune numai pana la data incetarii CIM/ sau pana la revenirea titularului pe post (titularul postului unde va fi detasat, este si el detasat pe un alt post)
Va multumesc pentru raspunsuri si va doresc sarbatori fericite