Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... ce sa fac ?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

ce sa fac ?

Va rog dati-mi si mie un sfat , lucrez la o fabrica de mobila si tapitarie de 4 ani ,acum patronul nu mai are comenzi si vrea sa opreasca doar 20 de persoane care se ocupa de magazine si pe restul sa ne dea in somaj . In aceeasi unitate am lucrat impreuna cu sotul meu , pute-m sa cerem cele 6 salari compesatori care se aude ca in perioada aceasta s-ar da . Va multumesc .
Desigur, puteti cere salariile compensatorii, atata timp cat acestea sunt prevazute in contractul colectiv de munca.
Fiind vorba de o incetare a contractului individual de munca pe motive care nu tin de persoana salariatului aveti dreptul la salariile compensatorii stabilite prin contractul colectiv de munca la nivel de unitate.
Mergand pe cutuma deja creata la nivel de tara, societatea probabil nu are CCM, sau daca are, clauzele de gen "salarii compensatorii" sunt inexistente. In aceasta situatie, va raportati si dumneavoastra la CCMN, si veti solicita un salariu compensator.
Chiar daca nu are CCM pe unitate se aplica perevederile CCM pe ramura.
In cazul in care intr-o firma lucreaza sot si sotie, conform contractului colectiv la nivel national, angajatorul este obligat sa pastreze ca angajat unul dintre ei, cel care are salariul cel mai avantajos.

Art. 81. - (1) La aplicarea efectiva a reducerii de personal, dupa reducerea posturilor vacante
de natura celor desfiintate, masurile vor afecta în ordine:
a) CIM ale salariatilor care cumuleaza doua sau mai multe functii, precum si ale celor care
cumuleaza pensia cu salariul;
b) CIM ale persoanelor care îndeplinesc conditiile de vârsta standard si stagiu de cotizare si nu
au cerut pensionarea în conditiile legii;
c) CIM ale persoanelor care îndeplinesc conditiile de pensionare la cererea lor.
(2) La luarea masurii de desfacere a CIM pentru motive ce nu tin de persoana salariatului vor fi
avute în vedere urmatoarele criterii minimale:
a) daca masura ar putea afecta doi soti care lucreaza în aceeasi unitate, se desface contractul
de munca al sotului care are venitul cel mai mic, fara ca prin aceasta sa se poata desface
contractul de munca al unei persoane care ocupa un post nevizat de reducere;

b) masura sa afecteze, mai întâi, persoanele care nu au copii în întretinere;
c) masura sa afecteze numai în ultimul rând pe femeile care au în îngrijire copii, barbatii vaduvi
sau divortati care au în îngrijire copii, pe întretinatorii unici de familie, precum si pe salariatii,
barbati sau femei, care mai au cel mult 3 ani pâna la pensionare la cererea lor.
(3) În cazul în care masura desfacerii CIM ar afecta un salariat care a urmat o forma de
calificare sau de perfectionare a pregatirii profesionale si a încheiat cu unitatea un act aditional la
contractul de munca, prin care s-a obligat sa presteze o activitate într-o anumita perioada de
timp, administratia nu-i va putea pretinde acestuia despagubiri pentru perioada ramasa nelucrata
pâna la împlinirea termenului, daca masura desfacerii contractului de munca nu-i este imputabila.
(4) În ipoteza în care doua sau mai multe persoane salariate sunt în aceeasi situatie,
disponibilizarea se va face cu consultarea sindicatelor.:thumbup: