Forum Discuţii diverse Discuţii politice şi legislaţie ... De ce nu are bani guvernul !
Discuție deschisă în Discuţii politice şi legislaţie electorală

De ce nu are bani guvernul !

Buna ziua,
In afara marilor afaceri,guvernul ar trebui sa dezvolte si micile afaceri,cele cu doi sau tri angajati .
Aceste mici afaceri nu se pot infiinta si am sa va spun din ce motiv(sau ce putin aceasta este parerea mea)
Exista un cerc vicios (referitor la intrebarea "de ce nu are guvernul bani")
1.Nu are bani pentru ca nu exista multe afaceri mici cu doi sau trei angajati
2.O afacere are nevoie de capital
3.Capitalul il iei de la banci.
4.Bancile nu crediteaza firme nou infiintate(ce s-o astepta pentru a se rezolva aceasta problema?) pentru ca guvernul se imprumuta de la ele pentru pensii si salarii(deci bancile au unde sa-si plaseze banii)
5.Neinfiintandu-se aceste mici firme,nu sunt colectate taxe si impozite(colectarea o alta discutie)
6. Deci guvernul nu are bani
7.Pentru ca nu exista multe firme mici cu............
Cum sa aiba bani pentru populatie,au bani pentru salariile lor ,pentru deplasari in strainatate,pentru a locui in cele mai scumpe hoteluri,masini de serviciu bengoase,ca cele vechi le pot pune viata in pericol,nu mai pot ajunge la hotel"PARLAMENT" sa se odihneasca putin si sa urmareasca un filmXXXXXXX.Din cauza asta nu sunt bani....,dar fac ei rost,maresc o taxa,un impozit,mai taie din ajutoarele nevoiasilor,dar de salariile lor nici sa nu se atinga nimeni ca-i bai mare...!!!!
Cheltuielile cu cei aproape 100 de parlamentari in plus si cei 6 ministri ar fi ajuns pentru angajarea a 400 de medici in spitale,cca 10 medici/ judet.
... In afara marilor afaceri,guvernul ar trebui sa dezvolte si micile afaceri,cele cu doi sau tri angajati .

perfect adevarat!

se stie ce e de facut... da' numai teoretic... totu' moare pe hartie... sau se naste mort...

numai, macar, programele astea de aici daca ar fi viabile ...

[ link extern ] /

... sau initiativa asta daca ar prinde contur...

www.avocatnet.ro/content/for...

... da' parca nu-i lasa cineva (pe guvernati) sa puna in practica asa ceva... sau isi bate joc de ei... si prin ei de micile afaceri... si de populatie...

acum iar se pregateste de-un "forfetar" ... incredibil!
daponte stefan a scris:

Cheltuielile cu cei aproape 100 de parlamentari in plus si cei 6 ministri ar fi ajuns pentru angajarea a 400 de medici in spitale,cca 10 medici/ judet.

Aveti dreptate si-ar trebui cineva, cumva sa deschide o actiune in justitei pentru ca cei 100 care au intrat in plus in actualul Parlament sa fie retrasi de partidele lor.
Stiti din ce partide fac parte majoritatea celor care au intrat in Parlament peste numarul de parlamentari care a fost pana la alegeri?

pana (daca se poate) sa se retraga aia aiurea intrati (pdlisti, mai toti) acolo, de ce nu le taie guvernu' bugetu' la toti, cu pana la cu doua treimi... ce-o fi asa de greu?!

Un senator român costă cât trei parlamentari unguri
[ link extern ]

e incredibil... un parlamentar roman cheltuie (de la buget) de 3 ori mai mult decat un parlamentar ungur, iar salariu mediu al romanilor (populatia) e de 3 ori mai mic decat al ungurilor.