avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 173 soluții astăzi
Forum Discuţii diverse Discuţii politice şi legislaţie ... De ce nu are bani guvernul !
Discuție deschisă în Discuţii politice şi legislaţie electorală

De ce nu are bani guvernul !

Buna ziua,
In afara marilor afaceri,guvernul ar trebui sa dezvolte si micile afaceri,cele cu doi sau tri angajati .
Aceste mici afaceri nu se pot infiinta si am sa va spun din ce motiv(sau ce putin aceasta este parerea mea)
Exista un cerc vicios (referitor la intrebarea "de ce nu are guvernul bani")
1.Nu are bani pentru ca nu exista multe afaceri mici cu doi sau trei angajati
2.O afacere are nevoie de capital
3.Capitalul il iei de la banci.
4.Bancile nu crediteaza firme nou infiintate(ce s-o astepta pentru a se rezolva aceasta problema?) pentru ca guvernul se imprumuta de la ele pentru pensii si salarii(deci bancile au unde sa-si plaseze banii)
5.Neinfiintandu-se aceste mici firme,nu sunt colectate taxe si impozite(colectarea o alta discutie)
6. Deci guvernul nu are bani
7.Pentru ca nu exista multe firme mici cu............
Cel mai recent răspuns: ContSters257414 , utilizator 21:01, 22 Ianuarie 2013
e o strategie aici, intr-o opinie (lectie) din octombrie 2012, dintr-o tara cu o majoritate in parlament care detine un control de tip "constitutional" (peste doua treimi)...

intre timp, in decembrie 2012, a aparut si in romania o asemenea forta...

[ link extern ]

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Banca stat in stat Costica33 Costica33 Citesc si ramin uimit de cat de multi oameni sunt in situatia de a avea probleme cu o anumita banca, o voi numi in text \"Banca lu' peste prajit\". Cit de ... (vezi toată discuția)
Dobanzi bancare mihaela-ioana mihaela-ioana am un credit ipotecar din 2004 cu dobanda de 9.5.% Incepand cu luna 02.2011 s-a modificat de 2 ori in crestere , dobanda ajungand acum la 10.12%. Am mers la ... (vezi toată discuția)