Forum Discuţii juridice Executare silită Executare contract de garantie mobiliara
Discuție deschisă în Executare silită

Executare contract de garantie mobiliara

Buna seara,
Am incheiat un contract de vanzare cumparare pentru un utilaj si simultan un contract de garantie mobiliara. Garantia a fost constituita cu utilajul vandut.
Contractul de garantie mobiliara poate fi executat prin executorul judecatoresc direct, constituind titlu executoriu sau mai este necesara o alta formalitate?
Multumesc!
Sub ce forma ati incheiat contractele?Contractele sunt incheiate sub semnatura privata sau sunt autentificate?Fiti mai explicit in relatare , dati mai multe amanunte pt a putea sa va consiliem corect.
Contractele sunt incheiate sub semnatura privata. Contractul de garantie mobiliara a avut la baza Legea nr. 99/1999, titlul VI. Am inteles ca aceste prevederi au fost abrogate.
Avand in vedere prev. art. 17 din legea susmentionata contractul era titlu executoriu si putea fi executat in baza art. 374(1) fara a fi investit cu formula executorie(asa cred eu).Acum nu mai inteleg care este procedura. Multumesc!
Dna, faptul ca sunt abrogate in acest moment, nu inseamna ca acele contracte sunt nule. Este titlu executoriu acel contract de garantie. Va trebui sa dati executorului so contractul de vanzare-cumparare pentru ca din acel contract rezulta creanta garantata. Contractul de vanzare-cumparare nu este titlu executoriu, daca nu l-ati facut la notar.
contractul de garantie mobiliara este titlul executoriu conform disp art. 17 din Legea nr. 99/1999, dar va mai trebuie si avizul initial inscris la arhiva electronica (Arhiva Electronica de Garantii Reale Mobiliare),