Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... litigiu munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

litigiu munca

la instanta de fond a cistigat angajatu am platit salarii si reintegrare la recurs am cistigat eu ca angajator .codu munci spune ca restituirea salariilor incasate necuvenit se pot recupera pe o perioada de 3 ani daca sa angajat la alta societate nu se poate toti de o data
Sa inteleg ca ati executat o hotarare care nu ramasese definitiva si care din acest motiv nu era titlu executor ? De ce nu ati asteptat judecarea recursului ?
In acest caz, daca ati castigat in recurs va trebui sa procedati la intoarcerea executarii silite pentru a va recupera banii platiti ... termenul de prescriptie este , intr-adevar, de 3 ani si curge de la data pronuntarii hotararii instantei de recurs.

Codul Muncii nu face nicio referire in sensul indicat de dvs ... daca s-a angajat in alta parte, atunci reţinerile din salariu cumulate nu pot depăşi în fiecare lună jumătate din salariul net.
Daca are o singura retinere , atunci procentul este de 1/3 din salariul net.
sentinta a fost definitiva si executorie cu recurs in 10zile
iulianamandrescu a scris:

Sa inteleg ca ati executat o hotarare care nu ramasese definitiva si care din acest motiv nu era titlu executor ? .......

Hotararile pronuntate in litigiile de munca, in prima instanta, sunt executorii si definitive ... in acest sens, art.274 C.mun. prevede : Hotărârile pronunţate în fond sunt definitive şi executorii de drept.
multumesc f mult