Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA cum pot sa scot un teren cu o constructie de pe firma?
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

cum pot sa scot un teren cu o constructie de pe firma?

Am o firma fara activitate si am adus ca aport in firma un teren cu o casa. Acum vreau sa scot terenul si casa de pe firma pe persoana fizica cum pot face acest lucru fara sa platesc TVA si impozit pe profit? Cand am adus terenul si casa nu am emis factura nu am incasat TVA, casa este de peste 50ani. Pot legal sa scot casa si terenul fara tva si impozit pe profit? Cum?
Va multumesc, astept raspuns.
Lamuriti-ne ce fel de aport este.Aport la capitalul social ?