avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 716 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... concediu de maternitate dupa cateva luni de la nastere
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

concediu de maternitate dupa cateva luni de la nastere

buna seara,
am nascut in 11 martie 2011, fara sa imi fi luat zilele acelea de concediu prenatal la care as fi avut dreptul (nu sunt prea documentata cu privire la asta). asa ca le-am luat incepand din 1 martie 2011 pana in iulie 2011. pana atunci am fost in concediu medical. apoi am primit de la firma decizia de suspendare, si din iulie 2011 sunt in concediu de maternitate. acum mai am mai putin de doua luni pana cand copilul implineste doi ani, si nu stiu daca trebuie sa ma intorc la serviciu sau voi beneficia de indemnizatie doi ani de cand am intrat in concediu de mat. deci cand implineste doi ani trebuie sa ma intorc la serviciu, sau trebuie sa stau pana cand se implinesc doi ani de la data intrarii in concediu, adica iulie 2013 va fi .... sunt tare derutata.
sper sa ma puteti ajuta cat mai repede
va multumesc!!!!:">
Cel mai recent răspuns: marla1 , utilizator 13:41, 8 Februarie 2013
trebuie sa va intoarceti in momentul in care copilul dumneavaostra implineste varsta de doi ani (deci martie) si nu la doi ani de cand s-a suspendat contractul de munca.
atunci inseamna ca am stat in concediu de maternitate mai putin de 2 ani, ca pana in iulie am avut concediul la care as fi avut drept dar nu am stiu de el, iar dr a zis ca pot sa il iau si dupa, sa nu il pierd. dar banii i-am luat 600 lei, ca pt o perioada de 2 ani. :-/
1. Concediul de maternitate (126 de zile = sarcina si lauzie = pre si postnatal) ati inceput sa-l luati cu 01.03.2011 si s-a terminat pe 04.07.2011.

2. - Incepand cu data de 05.07.2011 ati intrat in concediu pentru crestere copil (CCC).
- CCC poate fi pa la varsta de 1 an sau de 2 ani a copilul;ui, depinde pentrui ce varianta ati optat cand ati facut cererea.

3. Daca ati optat pentru CCC pana la 2 ani atunci ultima zi de CCC este 11 martie 2013 iar cu data de 12 martie 2013 trebuie sa reveniti la serviciu.
multumesc!!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediu de crestere a copilului biancaco biancaco Buna ziua! Eu am nascut pe 8 martie 2013 si am intrat in concediu maternal pe 20 mai 2013. Cand ar trebui sa ma intorc la munca pentru a beneficia de ... (vezi toată discuția)
Stimulent insertie ana500 ana500 Buna ziua. Sunt o mamica aflata in concediu de maternitate ( de la 01 iulie 2013 .... iar pe 12 iulie am nascut) Intentionez sa stau in concediu toata ... (vezi toată discuția)
Stimulentul de insertie ericutu ericutu Buna ziua. Am nascut pe data de 16.07.13, am optat pentru conc de maternitate de 1 an si as dori sa stiu care este data la care ar trebui sa ma intorc la ... (vezi toată discuția)