Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Stimulent insertie
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Stimulent insertie

Buna ziua.
Sunt o mamica aflata in concediu de maternitate ( de la 01 iulie 2013 .... iar pe 12 iulie am nascut)
Intentionez sa stau in concediu toata perioada de 126 de zile dupa care sa ma intorc la munca.
Acest stimulent de insertie se acorda doar daca optez si pt concediul de ingrijire copil ?
Trebuie sa stiu cum se procedeaza in acest caz ... si ce portite as avea pt al obtine . Dupa cum am spus intentionez sa ma intorc devreme la serviciu iar acesti bani ar fi foarte utili .

Multumesc anticipat.
1. Puteti sa optati direct pentru stimulentul de insertie, fara a mai intra in concediu crestere copil (CCC).

2. Actele necesare sunt aceleasi ca si pentru concediu crestere si le depuneti tot la Primarie unde veti completa si cererea pentru stimulentul de insertie.

3. - In acest caz se va considera ca ati optat pentru CCC pana la varsta de 1 an asa ca atunci cand veti dori puteti oricand sa intrati in CCC pana la 1 an.
Va multumesc . Bine de stiut treaba asta .