Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Avere
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Avere

Cum se calculeaza cotele parti la o mostenire daca singurul frate al meu a decedat , sotia acestuia a decedat cu doua luni inainte , sotia decedata a fratelui meu are un frate si tatal care traiesc
Daca nu au copii impreuna,succesiunile se dezbat succesiv, intai Sotia fratelui dvs unde mostenitori sunt fratele dvs adica Sotul dansei care culege 4/12 din masa succesorala , tatal 2/12 si fratele 6/12. Apoi se va dezbate succesiunea fratelui dvs pe care o veti culege dvs toata daca nu are parinti si copii in viata. Se va emite un singur certificat de mostenitor caci in masa succesorala a fratelui dvs intra si cota de 4/12 din mostenita de la Sotia sa pe langa celelalte bunuri care I au apartinut.