Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Taxa auto 2013 pentru masina din 2008
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Taxa auto 2013 pentru masina din 2008

Buna ziua. Doresc sa trec pe numele mamei masina mea achizitionata in 2010 din Romania, care fusese cumparata noua, in 2008 tot din tara. Am efectuat toti pasii, insa la biroul de inmatriculari imi cer o chitanta pentru taxa de inmatriculare. Din cate am inteles legea care a intrat in vigoare in 2013 se refera la masinile mai vechi de 2007. Cum as putea rezolva aceasta problema? Va multumesc mult pentru orice sfat!
La momentul cand ati inmatriculat pt prima data aceasta masina, ati achitat o taxa de poluare - in anul 2010 era in vigoare aceasta taxa. Trebuie sa gasiti chitanta doveditoare cu care ati platit taxa. Daca vi se cere insa o adeverinta oficiala de la finante, trebuie sa o obtineti pentru a putea inmatricula masina. Daca nu vi se elibereaza acest act, din pacate, pana la reglementarea situatiei nu veti putea inmatriculata masina pe numele cumparatorului.
Va multumesc mult pentru raspuns, In 2010 am luat-o second-hand, nu am platit nicio taxa, masina fiind deja inmatriculata in Romania, banuiesc ca fostul proprietar a achitat aceasta taxa in 2008 cand a cumparat-o de noua, insa imi este aproape imposibil sa reusesc sa obtin de la el chitanta/adeverinta deoarece nu am mai pastrat legatura.
mergeti si faceti o cerere la anaf (administratia financiara) prin care sa vi se elibereze un document care sa ateste faptul ca pt masina respectiva taxa s-a platit si nu s-a recuperat.

Totusi problema e un pic mai complexa, existand ceva (mici) sanse ca pt masina dvs sa nu se fi platit taxa. Au fost vreo 5-6 "taxe" din 1 ianuarie 2007 si pana astazi, si la fiecare anumite masini noi erau scutite.