avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 786 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Cadastru, Suprafata in plus; Daca nu semneaza toti ...
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Cadastru, Suprafata in plus; Daca nu semneaza toti vecinii?

Buna ziua,
In Instantă, in anul 1992, conform unei Expertize Tehnice (solicitata) mi s-au retrocedat (Lg.18/'91) 47180mp (4,7Ha aprox), supraf. ce apare trecuta si-n Titlul de Proprietate. Adica suprafata libera de constructii dint-o suprafata totala de 6 ha. Mentionez ca eram indreptatit la 30 HA, insa legea limita retrocedarea la 10 ha.

Acum sunt in faza de a finaliza Cadastrul pentru a intabula.
Problema:
Masuratorile GPS de cadastru arata ca in fapt am/deţin 48280mp

Cum Procedez? Expertul Topo imi spune ca trebuie incheiat un PrVerbal (de granituire) cu vecinii.
Ce se întîmpla daca NU semneaza toti vecinii ? (din diferite motive; desi de peste 15 ani gardurile/hotarele sunt perfect stabilite)
Cum duc mai departe Expertiza/intabularea ?
Faceti o actiune in instanta pentru granituire unde ii chemati in judecata pe toti vecinii si veti intabula hotararea.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cadastrul vecinului intocmit gresit Silvia25 Silvia25 Va rog sa ma ajutati in legatura cu urmatoarea situatie: Vecinul meu si-a intocmit cadastrul in anul 2007 si a fost intocmit gresit deoarece punctele ... (vezi toată discuția)
Cadastru adriana dj adriana dj am o hotarare definitiva si irevocabila pot face cadastru si intabularea dupa schita facuta de expert in timpul procesului sau trebuie sa platesc un alt ... (vezi toată discuția)
Cadastru - modificare plan parcelar Bordi1 Bordi1 Buna seara! Am si eu o problema si cer un sfat.... Am in proprietate o suprafata de teren intravilan din anul 1990...suprafata si pozitie nemodificata de ... (vezi toată discuția)