avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 833 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... deducere angajat
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

deducere angajat

Buna ziua, o societate care are un singur angajat, pentru 2 ore zilnic, cu un salariu de 180 ron brut si 150 net poate inregistra deducerea personala de 250 ,astfel angajatului nu i se mai calculeaza si vireaza impozit pe venit si astfel nu mai figureaza cu venit la finante.In speranta ca m-am facut inteleasa, astept sa-mi zica cineva daca este normal acest lucru, multumesc
Cel mai recent răspuns: Kolea41 , utilizator 22:24, 20 Ianuarie 2013
Daca este functie de baza , atunci va beneficia de deducerea personala...
cum adica functie de baza?
Dca are mai multe locuri de munca beneficiaza de deducere doar unde isi alege functia de baza,la intelegere cu angajatorii
persoana respectiva nu mai are nici un loc de munca, asta e singurul, este normal sa nu apara cu nici un venit la finante, multumesc mult
Pai cum nu apare cu venit ? Nu depuneti declaratia 112 ?

Alte discuții în legătură

Contract individual munca alex86add alex86add daca un salariat are salariu brut 239 la o societate(cim cu durata de 2h/pe zi) si mai are un cim la alta societate (tot 2h) cu un salariu ce 180 ron brut ... (vezi toată discuția)
Deducere personala ContSters166822 ContSters166822 Buna ziua, as dori sa stiu daca lucrez numai jumatate de luna, deducerea personala aferenta se acorda proportional cu perioada lucrata. (vezi toată discuția)
Deducere personala bialex bialex Buna ziua! Va rog sa ma ajutati intr-o problema: In cadrul institutiei in care lucrez, avem angajati cu contract de munca (functia de baza) la proiectele de ... (vezi toată discuția)