Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... PASAPOARTE BIOMETRICE.O persoana poate fi localizata ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

PASAPOARTE BIOMETRICE.O persoana poate fi localizata cu ajutorul unui astfel de pasaport biometric?

Scandalul pasapoartelor biometrice ce are de fapt la baza?
Simpla emitere a pasaportului cu includerea amprentei digitale, numarul apocaliptic 666, riscul ca orice persoana sa poata fi localizata daca are un astfel de pasaport la ea ?

Este posibila din punct de vedere tehnic localizarea persoanei respective daca are pasaportul la ea?
Exista dovezi concrete in acest sens?
Ar fi foarte interesant un raspuns tehnic cu privire la posibilitatea localizarii persoanei inainte de a se putea analiza si a se putea face o abordare juridica.

avocat Claudiu Lascoschi
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Este posibilă localizarea persoanei, chiar dacă nu are paşaportul la ea. A fost posibilă şi pînă acum. :)

Sigur, odată cu introducerea în paşaport a vreunui cip, devine posibilă şi localizarea paşaportului, chiar dacă el nu este însoţit de titularul lui. Cu atît mai mult dacă este însoţit de titular.
=D>

Lăsînd gluma:
cred că dacă posibilitatea invocată există, atunci se aduce atingere, într-o oarecare măsură, dreptului la intimitate.

Pai nu inteleg de ce ne-am trezit acum ca avem o problema. Din cate imi aduc aminte, si in cazul telefoanelor din reteaua Zapp, care nu au sim, e posibila localizarea in cazul in care titularul o cere (si poate nu numai atunci...). Asta de multi ani!
Da, cu telefoanele mobile si localizarea treaba e clara.
Exista si Legea nr 298/2008 care clarifica si mai mult situatia, dar posibilitatea de localizare prin cipul pasaportului biometric deja ingroasa gluma.
Telefonul poti sa nu il porti dupa tine.:)

Pasaportul, daca pleci in afara UE trebuie sa il porti la tine.Situatia e mai grava cu incalcarile de drepturi si libertati fundamentale.Se va proceda la fel si cu cartea de identitate ( nu peste mult timp).
Nu am inteles daca exista dovezi din punct de vedere tehnic ca cipul poate fi urmarit.Tind sa cred ca cipul ajuta la identificarea persoanei in conditii de siguranta sporita la trecerea frontierei.Daca se poate face si o localizare, atunci deja situatia se prezinta in mod grav.
Ma tem ca la CEDO nu se va castiga un proces pe asa ceva intrucat directiva provine de la UE.:">

In plus, daca poti fi localizat prin cipul de la pasaport, am inteles ca mai are si efecte nocive pentru sanatate.
Sunt cam derutat.
CEDO si-a pierdut din putere...
Cel putin asa vad eu lucrurile astazi.

avocat Claudiu Lascoschi
Eu cred ca deja suntem mult prea terifiati. Si cardurile bancare au cip si nu ne mai provoaca atatea batai de cap.
Pai, tocmai de aceea intrebam eu ce fel de cip.
Cipurile de la pasapoartele biometrice par sa fie diferite.Aici ar fi problema, daca este asa.
In plus, nu esti obligat sa ai card bancar, pe cand pasaport da, daca vrei sa iesi din tara ceva mai departe...
Ulterior si la cartea de identitate se va implementa cip.Asa pare sa fie logic in succesiunea lucrurilor.

avocat Claudiu Lascoschi